TİG bağıl değerlerinin Türk Tabipler Birliği asgari ücret tarifesi fiyatları ile korelasyon analizi
The correlaton analysys of relative values of DRGS and the health service tarrifs in private health insurance system in Turkey
  1. Tez No: 503957
  2. Yazar: GİZEM GENÇYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teşhis İlişkili Gruplar (TİG), benzer tanı ve tedavi hizmeti alan hastaları/vakaları sınıflandırmak için kullanılmaktadır. Vakaların maliyeti“bağıl değer”adlı sayısal bir değerle temsil edilir. Başlangıçta vakaların maliyetlerini gruplandırmak için kullanılan TİG, zaman içerisinde sigorta şirketleri tarafından vaka bazlı ödeme modelinde esas alınmaya başlanmıştır. Türkiye'de TİG ile ilgili ilk çalışmalar 2005 yılında kamu-üniversite işbirliği ile başlatılmış, 2009 yılından itibaren Avustralya'nın TİG modeli esas alınarak Sağlık Bakanlığının global bütçe uygulamasında önemli bir rol oymamıştır. Buna karşın Türkiye'deki özel sağlık sigorta sektöründe TİG ile ilgili herhangi bir çalışma mevcut değildir. Özel hastanelerin ödemeleri hizmet başı ödeme modeline dayalı olup, hizmet fiyatları Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) ücret tarifesine ve hastanelerin kendi cari fiyatlarına göre hesaplanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından kamudaki ücretler dikkate alınarak bazı bağıl değerlerde düzenlemeler yapılsa da; bağıl değerlerin özel hastanelerdeki ücretlerle ne kadar uyumlu olduğuna dair bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, özel hastanelerin özel sağlık sigorta şirketlerine fatura ettiği ve TTB ücret tarifesi üzerinden fiyatlandırdıkları sağlık hizmet tutarları ile ülkemizdeki TİG bağıl değerleri arasındaki korelasyonu ölçmeyi amaçlamaktadır. Veri kümesi olarak, CompuGroup Medical adlı firmanın, bir TEYDEB projesi kapsamında hastaların risk değerlendirmesi amacıyla kullandığı ve yatışlı tedavi hizmeti alan sigortalıların elektronik ortama aktarılan hasar dosyaları ve TİG karşılıkları kullanılmıştır. 2.144 Dosyanın tutarları ile bağıl değer arasındaki korelasyonu 0,41 olarak; 235 TİG grubunun ortalama hasar tutarları ile bağıl değer arasındaki korelasyonu da 0,43 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, TTB asgari ücret tarifesi fiyatları ile Sağlık Bakanlığının kullanmakta olduğu TİG bağıl değerleri arasındaki ilişkinin zayıf olduğu ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diagnostic Related Groups (DRG) are used to classify patients / cases that have similar services in the treatment as they have similar diagnoses. the costs of the drg cases are represented by a numerical value called“relative value”. Initially developed for grouping hospital costs on the basis of diagnosis, DRG started to be taken as reference widely by insurance companies in the case based payment model. The first study about the DRG in Turkey is initiated in 2005 with public-university cooperation and has carved an important role in the global budget implementation of Ministry of Health (MoH) since 2009 using the Australian DRG model. However, any work related to the DRG in the private health insurance sector in Turkey has not been conducted. The payments of private hospitals are based on the pay for service payment model and the service prices are calculated according to the tariffs of the Turkish Physicians Association (TPA) and the hospitals own current prices. Although some arrangements are done on the relative values by the MoH regarding the wages in the public sector; there has been no study of how the relative values are in line with the prices in private hospitals. This study aims to measure the correlation between the DRG relative values of Turkey and the health care service prices that private hospitals charge to private health insurance companies. The data set, gathered by CompuGroup Medical in a TUBITAK project includes the damage files and their corresponding DRGs. The correlation between damage amounts and relative values of 2.144 files is measured as 0,41. Secondly, the correlation between the average damage amounts of the 235 DRGs and the relative value was also measured as 0.43. Thus, the relationship between the TPA minimum wage rates and the DRG relative values used by the MoH has been measured to be weak.