İntihar girişiminde bulunmuş vakalarla SKA 2 (rs7208505) ve SAT1 (rs6526342) gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Examinationof the relationship between SKA 2 (rs7208505) and SAT1 (rs6526342) gen polymorphism in cases attempted suicide
- Tez No: 503958
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç; İntihar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma ile SKA2 (rs7208505) ve SAT1 (rs6526342) gen polimorfizmlerinin intihar girişimi ile ilişkileri ortaya konularak, intihar davranışının genetik altyapısının anlaşılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Çalışma planlanırken, gerekli izinlerin alınmasının ardından Gaziantep il merkezinde bulunan hastanelerin acil servislere başvuran intihar girişiminde bulunmuş vakalardan ve sağlıklı kontrol grubundan kan örnekleri toplandı. SKA2 (rs7208505) ve SAT1 (rs6526342) gen polimorfizmlerini belirlemek üzere öncelikle örneklerde qPCR yöntemi ile polimorfizm çalışılarak floresans ışıma alınan olgular değerlendirmeye alındı. rs7208505 polimorfizmi için hasta grubundan 141, kontrol grubundan 137 kadın ve erkek olgu, rs6526342 polimorfizmi için vaka grubundan 90, kontrol grubundan ise 100 kadın olgu çalışmaya dahil edildi. Aynı zamanda vaka ve kontrol gruplarında istatistiksel olarak sosyodemografik veri karşılaştırması yapıldı. Bulgular; Çalışmamızda SKA 2 gen polimorfizmi (rs7208505) için vaka grubunda 55 AA, 51 AG ve 35 GG genotipi, kontrol grubunda ise 45 AA, 71 AG ve 21 GG genotipi tespit edilmiştir. SAT1 gen polimorfizmi (rs6526342) için ise vaka grubunda 14 AA, 66 AC ve 10 CC, kontrol grubunda ise 8 AA, 79 AC ve 13 CC genotipi tespit edilmiştir. Sosyodemografik verilere bakıldığında intihar girişiminde bulunan kadın/erkek oranı 1.8, en fazla intihar girişiminde bulunulan yaş grubunun 15-29 yaş arası, en sık kullanılan yöntemin ise ilaç kullanımı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca intihar girişiminde bulunan olguların eğitim ve gelir düzeylerinin kontrol grubuna göre düşük, psikiyatrik hastalık görülme ve zararlı madde kullanım oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç; Çalışmamızda vaka ve kontrol grupları rs7208505 genotipi açısından karşılaştırıldığında gen polimorfizmi ile intihar girişimi arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. rs6526342 polimorfizmi ile intihar girişimi arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu bulguların, farklı örneklem gruplarında aynı polimorfizmler ile yapılacak yeni çalışmalarla birlikte litaratüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction And Objective: Suicide is an important public health problem. This study aimed to improve understanding of genetic background of suicide behavior via examining the relationship between suicide atteptand SKA2 (rs7208505) / SAT1 (rs6526342) gen polymorphisms. Materials and Method: Following the obtaining necessary permissions, the blood samples were collected from the cases attempted suicide and healthy controls in the emergency services of the hospitals in Gaziantep province. Cases, the sereceived fluorescence radiation in qPCR methods taked into evaluation to identify SKA2 (rs7208505) and SAT1 (rs6526342) gene polymorphisms. For rs7208505 polymorphism 141 male and female patients and 137 male and female control cases; for rs6526342 polymorphism 90 female patients and 100 female control cases enrolled to the study. Sociodemographic datas of patient and control groups were statistically compared. Results: In our study, for SKA2 gene polymorphism (rs7208505) in patient group: 55 AA, 51 AG and 35 GG genotype; in control group 45 AA, 71 AG and 21 GG genotype were detected. For SAT1 gene polymorphism (rs6526342) in patient group: 14 AA, 66 AC and 10 CC genotype; in controlgroup 8 AA, 79 AC and 13 CC genotype were detected. In demographic datas of cases attempted suicide, the female/male ratio was 1.8; the most prevalantage was 15-29; the most frequent suicide method was drug intoxication. In addition, education and income levels of suicide attempted subjects were found to be low, psychiatric illnesses and harmful substance use rates were higher than control group. Conclusion: In our study there was statistically significant relation between suicide attemptand gene polymorphism in terms of rs7208505 genotype comparassion of patient and control group. There were no statistically significant relation between rs6526342 polymorphism and suicide attempt. These findings are thought to contribute to the relevant literature with new studies made with same polymorphism sand different sample groups.