İntrauterin gelişme geriliği olan gebelerde kordon kanı iskemi modifiye albumin (İMA) değerleri ile fetal doppler parametrelerinin ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between cord blood ischemia modified albumin (İMA) values and fetal doppler parameters in patients with intrauterine growth restriction
- Tez No: 503959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERBİL KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ANDIÇ Esra, İntra uterin gelişme geriliği olan gebelerde kordon kanı iskemi modifiye albumin (IMA) değerlerleri ile fetal Doppler parametrelerinin ilişkisinin araştırılması, Uzmanlık tezi, Van, 2018 Amaç: Bu çalışmanın amacı İntrauterin gelişme geriliği olan gebelerde kordon kanı iskemi modifiye albumin değerlerini incelemek ve anormal fetal doppler bulguları ile ilişkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 03.06.2016 ve 01.09.2017 tarihleri arasında yatan, yaşları 18 ile 45 arasında değişen, 3.trimesterde intrauterin gelişme geriliği tanısı konulan ve sezaryen yapılan IUGG 34 gebe ile gebelik takibinde anormallik olmayan, daha önce sezaryen operasyonu geçirmiş ve elektif olarak yeniden sezaryene alınan 32 gebe üzerinde yapılmıştır. Her iki hasta grubunda da maternal yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksleri (BMI), sistolik, diyastolik tansiyonları ölçülerek kaydedildi. Laboratuvar parametrelerinden maternal kanda tam kan sayımı ve biyokimya parametreleri istendi. Doğum sonrasında ise doğum haftası, bebeğin doğum kilosu, cinsiyetleri, 1. ve 5. Dakika APGAR skorları kaydedildi. Bütün olgulardan sezaryen doğum esnasında arada 2 cm bırakılarak çift koher ile klemplenmiş kordondan iskemi modifiye albumin ölçümü için kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri steril tüplerde hemen santrifüje edildi ve değerlendirmeye kadar -80 C'de muhafaza edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması IUGG grubunda 27,68 ± 6,054 / yıl ve kontrol grubundaki sağlıklı gebelerde 30,09 ±7,018/ yıl saptanmıştır. Çalışmada; IUGG grubunun ortalama gebelik haftası 35,7±3,2 iken, kontrol grubunda yer alan gebeliklerde ise 38,4±1,2 saptanmıştır. Demografik özellikleri açısından gruplar karşılaştırıldığında, anne yaşı, gravida, parite, gebelik haftası, VKI açısından benzer olup, gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Çalışmamızda fetal ağırlıkların karşılaştırılmasında IUGG grubunda fetal ağırlık anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Çalışma ve kontrol grupları kordon kanı IMA düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, IUGG grubunda yer alan hastalarda ölçülen IMA değerleri (0,565±0,229 ng/ml), kontrol grubunda ölçülen IMA değerlerine (0, 250±0, 123 ng/ml) göre istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek tespit edildi. Sonuç: Yüksek kordon kanı IMA değerleri perinatal asfiksi için kullanışlı bir markır olabilir. Anormal doppler bulguları IUGG ile komplike gebeliklerde artmış IMA seviyeleri ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
ANDIÇ Esra, Investigation of the relationship between cord blood ischemia modified albumin (IMA) values and fetal Doppler parameters in patients with intrauterine growth restriction, Expertise thesis, Van, 2018 Objective: The aim of this study is to investigate Cord blood ischemia-modified albumin in pregnancies with intrauterine growth restriction and to determine whether they are associated with abnormal fetal Doppler findings or not. Material and Method: This study was conducted at Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Clinic between the date of 01.02.2016 and 01.09.2017 The study group included 34 pregnant women ranged from 18 to 45 years old who have intrauterine growth restriction and underwent ceseraen section. 32 pregnant women who had no abnormality on prenatal follow-up and underwent elective ceserean seciton served as control group. The maternal age, height, weight, body mass index (BMI), systolic and diastolic blood pressures were recorded in both groups of patients. Maternal serum total blood count and biochemical parameters were obtained from the laboratory parameters. Gestational week at birth, birth weight, sex, 1st and 5th minute APGAR scores were recorded. Blood samples were collected from all the cases during the cesarean section for measurmenet of IMA by doubly clamped umbilical cord. Blood samples were immediately centrifuged in sterile tubes and maintained at -80 ° C until assessed. Results: The mean age of the study participants was 27.68 ± 6.054 / year in the IUGR group and 30.09 ± 7.018 / year in healthy controls in the control group. Study; The mean gestational week of IUGR group and control group was detected as 35.7 ± 3.2 and 38.4 ± 1.2, respectively. When the groups were compared in terms of demographic characteristics, it was similar in terms of maternal age, gravida, parity, gestational week, and BMI, but no significant difference was observed between the groups. Fetal weights in the IUGR group were significantly lower in the comparison of fetal weightsof the control group. IMA values (0,565 ± 0,229 ng / ml) measured in patients in the IUGR group were compared with IMA values (0, 250 ± 0, 123 ng / ml) measured in the control group and it was found that IUGR group had statistically significantly higher IMA level than control group. Conclusion: High cord blood IMA values may be a useful marker for perinatal asphyxia. Findings of abnormal doppler are associated with increased IMA levels in complicated pregnancies with IUGR.