İki farklı lazer sistemi ile pürüzlendirilen dentin yüzeyine uygulanan farklı adeziv sistemlerin bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Evalution of bonding strength of different bonding systems applied to permanent tooth dentin surface conditioned by two different laser systems
- Tez No: 503960
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA STEPHAN ATAÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Asitle pürüzllendirmenin rezin esaslı dental materyallerin bağlanma dayanımını artırdığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, asidtle pürüzlendirmeye alternatif olabilecek femtosaniye lazer uygulaması ve Er:YAG lazer uygulamasının total-etch ve self-etch adezivlerle kullanımı sonrasında dentine bağlanma kuvvetine etkisini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada 72 adet çürüksüz, gömülülük nedeniyle çekilmiş 3. molar diş kullanılmıştır. Örnekler dişlerin okluzal yüzeyi açıkta kalacak şekilde akrilik bloklar içerisine yerleştirilmiş ve mikrotomla kesilerek dentin yüzeyi açığa çıkarılmıştır. Elde edilen dentin örnekleri farklı pürüzlendirme yöntemleri(Er:YAG lazer, femtosaniye lazer ve kontrol) ve farklı adeziv sistemlerin(total-etch ve self-etch) makaslama bağlanma dayanımına etkisini incelemek için 6 farklı gruba ayrılmıştır. Örneklere pürüzlendirme işleminden sonra adeziv sistemler aracılığıyla kompozit rezin bağlanarak makaslama bağlanma dayanım testi uygulanarak, bu testte elde edilen değerler incelenmiştir. Daha sonrasında oluşan kırık yüzeyleri, stereo mikroskopta incelenerek oluşan kırık tipleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda makaslama bağlanma kuvveti testi sonuçları ve incelenen kırık yüzeylerinin birbirlerini destekler nitelikte olduğu gözlenmiştir. Dentin yüzeyinin Er:YAG lazer pürüzlendirildiği ve total-etch adeziv kullanılan grupta makaslama bağlanma dayanımı diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Uygulanan pürüzlendirme yönteminden bağımsız olarak, self-etch ve total-etch adeziv uygulaması arasında makaslama bağlanma dayanımı açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05). Bu çalışmanın sınırları dahilinde elde ettiğimiz bulgularının ışığında, Er:YAG lazer uygulanmasından sonra dentin yüzeyinde istenilen bağlantı dayanımının sağlanabilmesi için lazer ve asitle kombine pürüzlendirme gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acid etch is known to increase the bond strength of resin-based dental materials. The aim of this work is to compare the effect of femtosecond laser application, which may be an alternative to acid etch, and Er: YAG laser application after use with total-etch and self-etch adhesives on shear bond strength . In this study, 72 extracted by reason of impacted and caries free teeth were used. The teeth were each fixed in a acrylic resin block and cut with microtom from the occlusal surface in order to expose dentin. The dentin samples obtained were divided into 6 different groups to investigate the effect of different conditioning methods (Er:YAG laser, femtosecond laser and control) and different adhesive systems (total-etch and self-etch) on shear bond strength. After conditioning dentin samples, composite resins were bonded to surface via adhesive system and evaluated the shear bond strength. Later fracture surfaces were observed on stereomicroscope and fracture types were detected. It was found that, the results of the shear bond strength test and the investigated fracture surfaces were in accordance with each other at the end of the study. The shear bond strength of the dentin surface was found to be higher than the other groups in the Er: YAG laser roughened and total-etch adhesive used group. Regardless of the applied roughening method, there was no statistically significant difference in shear bond strength between self-etch and total-etch adhesive application (p> 0.05). In the light of the findings obtained within the limits of this work, after Er:YAG laser application, a combination of laser and acid roughening is required in order to achieve the desired bond strength on the dentin surface.