Eğri kanallarda kök kanal dolgusunun uzaklaştırılmasında farklı uygulamaların etkinliklerinin mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Micro–computed tomography evaluation of the root canal filling removal using reciprocating single or rotary multi-i̇nstrument systems and supplementary steps in curved canals
  1. Tez No: 503977
  2. Yazar: GÜLSEN KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Eğri Kanallarda Kök Kanal Dolgusunun Uzaklaştırılmasında Farklı Uygulamaların Etkinliklerinin Mikro Bilgisayarlı Tomografi ile Değerlendirilmesi Amaç: ProTaper Universal retreatment sistemi (PTUR; Dentsply Maillefer, İsviçre) ve WaveOne Gold (WOG; Dentsply Maillefer, İsviçre) eğeleri ile ilave basamak olarak XP-Endo Finisher (FKG Dentaire, İsviçre), Self-Adjusting File (SAF, Re'dent Nova, İsrail) ve Er,Cr;YSGG lazer (Waterlase, Biolase, Inc, ABD) uygulamalarının eğri kök kanallarında kanal dolgusunun uzaklaştırma etkinliklerini ve kanal hacim değişikliği üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntemler: Aşırı eğimli (30-40o) meziyal köklere sahip 66 adet çekilmiş mandibular molar diş seçildi. Meziyal kök kanalları ProTaper Universal (F2, Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) eğe sistemi ile genişletildi, kanal dolguları tamamlandı. Kök kanallarından μBT görüntüleri alındı. Dişler rastgele kanal dolgusunu uzaklaştırmada kullanılan sisteme göre 2'ye ayrıldı (n=33); PTUR ve WOG. Kanal dolgusu uzaklaştırılan dişler tekrar 3 alt gruba ayrılarak (n=11); XP-Endo Finisher, SAF ve Er,Cr;YSGG lazer ilave olarak uygulandı. Tüm dişlerden, kök kanal dolgusu tamamlandıktan sonra, kanal dolgusu PTUR ve WOG eğeleri ile uzaklaştırıldıktan sonra ve ilave uygulamalar sonrasında Mikro- Bilgisayarlı Tomografi (μBT) görüntüleri alındı. Elde edilen görüntüler üzerinde kalan dolgu maddesi miktarı ölçüldü ve kanal hacim değişimleri hesaplandı. Elde edilen veriler kovaryans varyans analizi, faktöriyel düzende varyans analizi, t testi ve Mann Whitney-U testleri ile analiz edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Micro–Computed Tomography Evaluation of The Root Canal Filling Removal Using Reciprocating Single or Rotary Multi-İnstrument Systems and Supplementary Steps in Curved Canals Aim: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of ProTaper Universal retreatment system (PTUR; Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) and WaveOne Gold (WOG; Dentsply Maillefer, Switzerland) systems in removing filling material from severly curved root canals using XP-Endo Finisher (FKG Dentaire, Switzerland), Self-Adjusting File (SAF; Re'dent Nova, Israel) and Er,Cr;YSGG laser (Waterlase, Biolase, USA) as supplementary methods. Methods: Sixty six extracted mandibular molar teeth with severe curved (30-40o) mesial roots were selected. Preparation of mesial canals were performed with ProTaper Universal system (F2, Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) and root canals were obturated. The specimens divided randomly into two groups according to system used for removal of root canal filling (n=33); PTUR and WOG. The teeth of which the root canal filling were removed divided into three sub-groups and XP-Endo Finisher, SAF and Er,Cr;YSGG laser were applied as supplementary steps. Micro-Computed Tomographic (μBT) images were taken from all teeth after root canal filling was completed; root canal filling materials removed with PTUR or WOG instruments and after supplementary steps applied. The amount of remaining root filling material and root canal volume changes were calculated using the μBT images. The data was analyzed with covariance analysis of variance, factorial analysis of variance, t-test and Mann Whitney-U test (p0.05). There was no difference in terms of root canal filling removal effectiveness between supplementary steps (p>0.05).