Metotreksatın embriyonal implantasyon üzerine etkisinin rat modeli üzerinde deneysel araştırılması
Experimental investigation of effect of methotrexate on embrional implantation on rat model
  1. Tez No: 503995
  2. Yazar: GÖKHAN ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üreme meydana gelebilmesi için bir blastosistin endometriyuma implantasyonda başarılı olması gerekir. İmplantasyon, adet döngüsünün sekresyon aşaması sırasında '' implantasyon penceresi '' olarak bilinen çok kısa sürede ortaya çıkar. Bu pencere sırasında, embriyo kendisini endometriuma yapıştıracak ve annenin kan dolaşımına erişmesini sağlayacaktır. Bu süreç çok karmaşıktır ve başarılı olabilmek için, hem embriyo hem de reseptif endometriyumda olaylar iyi senkronize edilmelidir Metotreksat, dihidrofolat redüktazı inhibe eden ve böylece tetrahidrofolatın sentezini kısıtlayan bir folik asit antagonistidir. Tetrahidrofolat, timidat sentezi ve de novo pürin sentezinde önemli bir kofaktör olduğu için, metotreksat DNA sentezini engeller ve antiproliferatif bir etkiye sahiptir. Metotreksat, malignite, romatizmal bozukluklar ve sedef hastalığı ile intrauterin gebeliğin sonlandırılmasında kullanılmıştır. Son zamanlarda, metotreksat ektopik gebelik için standart bir tedavi haline gelmiştir. Deneyimizde sıçanlar her grupta 8'er tane rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Başarılı embriyo-endometrial etkileşimler için hayati önem arzettiği hipotezi ile hareket ederek, MUC-1 (Mucin-1) ve Glikodelin-A glikoproteinlerinin implantasyon sürecindeki immunhistokimyasal değişikliklerinin tespiti açısından, gebe sıçanlarda MTX'ye maruz bırakıldıktan sonra endometriumdaki ardışık histopatolojik değişiklikleri ve embriyonal implantasyon üzerine etkilerini MUC-1 ve GdA biyomarkerlarının düzeyleri aracılığıyla inceledik. Sonuç olarak gebe ratlarla kontrol grubunun karşılaştırmasında; uterin luminal, glandüler ve desidual epitelde GdA ve MUC-1 için H-skorları karşılaştırıldığında gebe ratlarda olgularında kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak artış gösterdiği saptanmıştır. Metotreksat ile müdahale edilen implantasyon sürecinde ilgili biyomarkerların düzeylerindeki azalmanın tespit edilmişliği, MUC-1 ve GdA'nın başarılı bir gebelik üzerinde hayati önem arzettiği hipotezini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
A blastocyst has to be successfully implanted to the endometrium for reproduction to occur. Implantation can occur during only a very short time period, known as the ''window of implantation,'' during the secretory phase of the menstrual cycle. The embryo fuses itself to the endometrium, giving it access to the maternal blood supply. This process is very complicated, and, events must be well synchronized in both the embryo and the receptive endometrium. Folate metabolism antagonist, methotrexate (MTX), a structural analog of folic acids, inhibits the reduction of dihydrofolate to tetrahydrofolate, resulting in the inhibition of DNA and RNA synthesis. This results in MTX-mediated inhibition of cell proliferation. MTX has been used in the treatment of neoplastic diseases, gestational trophoblast disease, and autoimmune diseases such as rheumatoid arthritis, systemic lupus erythematosus, Crohn's disease, psoriasis, and psoriatic arthritis. MTX is also used in the medical management of ectopic pregnancy and for medical termination of pregnancy. In the experiment, the rats were divided into 4 groups, each group consisting of 8 rats . There is a hypothesis that MUC-1 (Mucin-1) and GdA (Glikodelin-A) glycoproteins are vital for successful embryo-endometrial interactions. We examined the effects of folate metabolism antagonist MTX on embryonal implantation through the levels of MUC-1 and GdA biomarkers with the pregnant and non-pregnant rats. In conclusion, changes in the biomarkers involved in the implantation process with methotrexate have supported the hypothesis that MUC-1 and GdA are crucial for successful pregnancy. Concomitant reductions in MUC-1 and GdA levels were observed with negative effects of methotrexate on implantation.