Edirne Merkez ilçede sosyoekonomik düzeyi farklı iki mahallede yaşayan erişkin kadınlarda kanser risk algısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışı
Cancer risk perception and healthy lifestyle behaviour in adult women living in two neighborhoods of different socioeconomic levels in Edirne district
- Tez No: 503999
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Kanser tüm dünyadaki en sık ikinci ölüm nedenidir ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ölümle sonuçlanmasının yanı sıra ciddi psikososyal ve ekonomik yük de getirmektedir. Kanser için algılanan risk, kanserle ilişkili sağlık davranışlarına yönelik tutumu, uygun zamanda ve biçimde sağlık hizmeti alma olasılığını ve kanserden korunma davranışlarını etkilemektedir. Bu nedenle kanser risk algısı, kanser hastalarında sağlık davranışının önemli bir bileşenidir. Bu çalışmayla, Edirne Merkez ilçede sosyoekonomik düzeyi farklı iki mahallede yaşayan kadınlarda sosyodemografik değişkenlerin, kanser ve risk faktörleriyle ilgili bilgi düzeyinin; risk algısını ve tarama davranışlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olup, Eylül 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında, Fatih Mahallesi'nden 391, Menzilahir Mahallesi'nden 156, toplamda 547 kadınla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, risk algısı ve yaşam biçimi verileri geliştirilen anket formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılarak toplanmıştır. Kronik hastalık ve aile öyküsü olanların, 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer is the second most coomon cause of death worldwide and is an important public health concern. Besides ending up with death, it also causes serious psychosocial and economic burden. Cancer risk perception, effects the cancer-related health behaviors like receiving health service in appropriate time and way and cancer prevention. For this reason, cancer risk perception is an important component of cancer-related health behaviour of individuals. This study investigates how the socioeconomic variables, the level of knowledge about cancer and risk factors effect the risk perception and screening behaviours in two neighborhoods of different socioeconomic levels. It is a cross-sectional and descriptive study and was conducted between September 2016 and April 2017, with 391 women from Fatih neighborhood, 156 women from Menzilahır neighborhood, 547 women in total. Sociodemographic characteristics, risk perception and lifestyle data of the participants were collected by using a questionnaire developed by researchers and Healthy Lifestyle Behaviour Scale II.