Köpeklerde ovariohisterektomi operasyonlarında butorfanol-medetomidin-ketamin ile butorfanol-propofol-sevofloran anestezilerinin karşılaştırılması
Comparison of butorphanol-medetomidine-ketamine and butorphanol-propofol-sevoflurane anesthesia in dogs during ovariohysterectomy
- Tez No: 504000
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, veteriner hekimlikte genel anestezi oluşturmak amacıyla kullanılagelen butorfanol-medetomidin-ketamin kombinasyonu ile son yıllarda kullanılmaya başlanan butorfanol-propofol-sevofloran kombinasyonunun ovariohisterektomi operasyonu yapılan köpeklerde, kardiyovasküler ve solunum sistemi üzerinde oluşturdukları etkiler yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla, kliniğimize ovariohisterektomi yapılması isteğiyle getirilen 40 adet sağlıklı dişi köpek kullanıldı. Rastlantısal olarak 20'şer köpekten oluşan 2 grup oluşturuldu. 1. gruptaki köpeklerde butorfanol-medetomidin-ketamin (BMK grubu), 2. gruptakilerde ise butorfanol-propofol-sevofloran (BPS grubu) kombinasyonları ile genel anestezi oluşturuldu. Her iki grupta, premedikasyon/anestezi uygulamadan önce, uyguladıktan sonra ve uyanma döneminde kalp atım sayısı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu, arteriel kan basıncı ve beden ısısı değerleri ölçüldü. Premedikasyon/anestezi uygulamalarını takiben ve uyanma döneminde gözlenen yan etkiler kayıt edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildiğinde, BMK grubunda anesteziye giriş ve uyanma dönemlerinde izlenen komplikasyonların; BPS grubunda ise deri kesisi ve ovaryumun çekilmesine karşı reaksiyonların daha yüksek olduğu belirlendi. BPS grubunda anesteziden uyanma süresinin, BMK grubuna kıyasla belirgin düzeyde kısa olduğu gözlendi. BMK ve BPS grupları arasında, beden ısısı ve kalp atım sayısında şekillenen düşüş yönünden farklılık izlemedi. Ortalama arteriyel basınç ve spontan solunum sayısının BPS grubunda belirgin düzeyde azaldığı, oksijen satürasyonunun ise belirgin düzeyde yükseldiği tespit edildi. Sonuç olarak köpeklerde BPS kombinasyonunun, ovariohisterektomi gibi kısa süren cerrahi girişimlerde, anesteziden kısa sürede çıkma avantajı sağladığı, ancak anestezi sırasında ve uyanma döneminde spontan solunum ve arteriyel basınç yönünden takibin yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare butorphanol-medetomidine-ketamine combination, which is used for general anesthesia in veterinary medicine for a long time, and butorphanol-propofol-sevoflurane combination, which was started to be used in recent years, in terms of the effects on cardiovascular and respiratory system of dogs during ovariohysterectomy. For this purpose, 40 healthy female dogs, which were brought to our clinic with the request of ovariohysterectomy, were used. Two groups of 20 dogs were randomly formed. General anesthesia was formed with combinations of butorphanol-medetomidine-ketamine in dogs in group 1 (BMK group) and butorphanol-propofol-sevoflurane in group 2 (BPS group). In both groups, heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, arterial blood pressure and body temperature were measured before and after premedication/anesthesia and in recovery period. Side effects observed following premedication/anesthesia administration and in recovery period were recorded. When the obtained data were statistically analyzed, it was determined that complications observed during the anesthesia induction and recovery periods in group BMK, and reactions to skin incision and ovarial pulling in group BPS were higher than to each other. The duration of anesthesia recovery was significantly shorter in group BPS than BMT. There was no difference between BMT and BPS groups in terms of decrease in body temperature and heart rate. Mean arterial pressure and spontaneous respiration rate were significantly decreased and oxygen saturation was significantly increased in the BPS group. In conclusion, BPS combination in dogs is considered to be advantageous for faster awaiking from anesthesia, especially for short-term surgical procedures such as ovariohysterectomy; but spontaneous respiration and arterial pressure monitoring during anesthesia and recovery will be beneficial.