Travmatik intraserebral hematomlarda sonucu etkileyen faktörler
Factors affecting outcome in traumatic intracerebral hematomas
- Tez No: 504015
- Danışmanlar: UZMAN MURAT SERVAN DÖŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Travmatik İntraserebral Hemoraji (TİSH) olan 56 olgu üzerindeki bu retrospektif çalışmamızda şu sonuçlara vardık. TİSH'lerin en sık görüldüğü lokalizasyonlar frontal, temporal ve temporoparyetal bölgelerdir. Travma sonrasında kliniğe başvuru saati ne kadar erken ise ve geliş anındaki GKS'leri ne kadar yüksek olursa sonuçlar o oranda iyi olmaktadır. TİSH'un boyutu ile hastaların klinik durumları arasında negatif bir korelasyon mevcuttur. Hafif kafa travması ile başvuran olguların (GKS: 13-15) yaklaşık %90 ında 30cc ve altında hematom saptanmıştır. 30 cc ve altında TİSH'u olan olgularda konservatif tedavinin sonuçları cerrahi tedaviye kıyasla çok daha iyi olmaktadır TİSH olan olgularda BT'de olguların yarısında 5mm ve üzerinde orta hat itilmesi ve yaklaşık %65 inde sisternal bası bulguları görülmektedir. Başvuru anındaki GKS değerleri düşük olan olguların BT'lerinde orta hat itilmesi ve sisternal bası bulguları görülme oranı artmaktadır. BT'de orta hat itilmesi olmayan olgularda konservatif tedavinin sonuçları cerrahi tedaviye oranla çok daha iyi bulunmuştur. Cerrahi tedaviye karar vermede; Klinik durum (başvuru GKS'si) , hematom lokalizasyonu ve büyüklüğü, kafa içi basınç artışının BT bulguları (orta hat itilmesi, sisternal bası bulguları, ödem) ilave intrakranyal patolojiler birlikte değerlendirilmelidir. GKS 13-15 olan hafif kafa travmalı olgularda BT bulguları da dikkate alınarak konservatif tedavi öncelikle düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
In our retrospective study on 56 cases with Traumatic IntracerebraI Hematomas (TICH), we concluded the following. TICH are located in the frontal, temporal and temporoparietal lobes. The severity of trauma and the interval before admission are directly proportional to the outcome scale. The less time wasted between the trauma and clinic admission , the better the results of the patient are. Besides, a high GOS value makes the results better too. There is a negative correlation between the TICH's size and patient's clinical situation. The patients who admission with a light head trauma (GOS between 13-15) have %90 possibility to have hematoms that are less than or equal to 30cc. The patients with hematoms at max 30cc, conservative treatment has better results than surgical treatment. For TICH cases, 50% with more than 5mm midline shift and 65% with cisternal obliteration can be observed in BT. Patients have low GOS values when they admission the clinic, the possibility to see midline shift and cysternal obliteration increases. It is observed that for the patients without midline shift, conservative treatment results are better than surgical treatment. To deciding about surgical treatment; clinical situation as like GOS values in the clinical admission, hematom's location and size, intracranial pressure increase sign on BT and additional intracranial pathologies needs to be evaluated. Considering the BT results, conservative treatment should be the first choice for cases with GKS values between 13-15 and mild head trauma.