Strigolakton uygulamasıyla tuz stresine karşı kum zambağı bitkisinin toleransının arttırılmasında antioksidan enzimlerin işlevi
The function of antioxidant enzymes in increasing tolerance of sand plant against salt stress by strigolactone application
  1. Tez No: 504053
  2. Yazar: ŞAHSİNE GÖK ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Pancratium maritimum L. (Kum zambağı) bitkisi Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi ile Atlantik Okyanusu kıyı boyunca tuzlu ve kumlu topraklarda yayılış göstermektedir. Tıbbi öneme sahip ve turizm faaliyetleri sonucunda yayılış alanları tehlike altında olan kum zambağının yüksek tuzlu ortam şartlarına maruz kalmadan önce yapılan strigolakton (SL) uygulamasıyla tuzluluğa karşı olan tolerans seviyesinin arttırılmasında antioksidan enzimlerin işlevinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 28 günlük fidelere (1 ml/fide) spreyleme ile strigolaktonun sentetik formu olan GR24 farklı konsantrasyonlarda (0, 10,20 µM) uygulanmıştır. GR24 uygulamasından 1 hafta sonra (35 günlük fidelere) tuz uygulaması 0,150, 300 mM NaCl Hoagland besin çözeltisi içinde çözdürülerek yapılmıştır. Tuz stresi uygulamasından 10 gün sonra hasat edilen kum zambağı fidelerinin morfolojisi ile SOD, CAT ve POX aktivitesi ve bu enzimlerin izoenzimleri ile TBARS ve H2O2 içeriklerinde meydana gelen değişimler saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, GR24 ön uygulamasının kum zambağı bitkilerinin tuzlu ortam şartlarında antioksidan savunma sistemini uyararak tolerans seviyesini arttırabilme potansiyeli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancratium maritimumL. (sea daffodil) is distributed throughout the Mediterranean Sea, the Black Sea and the Caspian Sea and Atlantic Ocean along saline and sandy soils. The aim of the study is to determine the function of antioxidant enzymes in increasing the level of tolerance to salinity by application of strigolactone (SL) prior to exposure to high salt environment conditions of sand tumbler with medical preserve and tourism activities that are endangered. Synthetic strigolactone, GR24, (1 ml/seedling) was applied at different concentrations (0, 10, 20 μM) to 28 days old seedlings by sprayed. One week after GR24 application (35 days fidelere), salt application was made by dissolving in 0, 150, 300 mM NaCl in Hoagland nutrient solution. The morphology of sea daffodil andSOD, CAT and POX activity and their isozymes and thecontents of TBARS and H2O2 were determined in 10 days after the application of salt stress. According to the results, it was determined that the GR24 pre-application had the potential to increase the tolerance level by stimulating the antioxidant defense system of the sea daffodil plants in the salt environment conditions.