Abdomen travmasında batında serbest sıvı ve organ yaralanmasının tanımlanmasında ultrasonoğrafinin etkinliği
The efficacy of ultrasound in the detection of abdominal free fluid and organ injury in abdominal trauma
  1. Tez No: 504055
  2. Yazar: HATİCE KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. BİGE SAYIN SEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Abdomen travmasında batında serbest sıvı ve organ yaralanması bulgularının tanımlanmasında USG tetkikinin etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem ve Gereçler: Künt veya penetran batın travması nedeniyle acil servise başvuran, abdomen USG ve abdomen BT tetkiklerinin her ikisi de yapılmış olan 172 olgunun radyolojik bulguları, takip ve tedavi sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Batında tüm kadranlarda serbest sıvı varlığı ve organ yaralanması bulguları araştırıldı. USG tetkiki bulguları, BT tetkiki ± tedavi (konservatif / cerrahi) bulguları ile karşılaştırıldı. Karaciğer, dalak, böbrek yaralanmaları alt gruplar olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 172 hastadan 66 hastada batında serbest sıvı ve 69 hastada organ yaralanması vardı. Batında serbest sıvı için USG tetkikinin sensitivitesi %83.3, spesifitesi %88.6, doğruluk %86.6 bulundu. USG tetkikinde batında serbest sıvı saptanması ile organ yaralanması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p = 0.004). Batında serbest sıvı ± organ yaralanması bulguları birlikte değerlendirildiğinde USG tetkikinin sensitivitesi %82.6 spesifisitesi %88.3, doğruluk %86 bulundu. Organ yaralanmasının saptanmasında USG tetkikinin sensitivitesi %24.6, spesifisitesi %98, doğruluk %68.6 olarak saptandı. Sonuç: Batında serbest sıvının organ yaralanmasına eşlik ettiği durumlarda, USG tetkikinin sensitivitesi ve spesifisitesi daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to evaluate the efficacy of ultrasound (USG) in the identification of free fluid and organ injury signs in abdominal trauma. Material and Methods: The radiological findings, follow-up and treatment results of 172 patients presenting to the emergency departments with blunt or penetrating abdominal trauma that had undergone ultrasonography and computed tomography (CT) were retrospectively evaluated. The presence of free fluid and organ injury findings were evaluated in all abdominal quadrants. USG findings were compared with CT ± treatment (conservative/surgical) results. Liver, spleen, kidney injuries were evaluated in subgroups. Results: Of the 172 patients included in the study, 66 had free abdominal fluid and 69 had organ injury. For free fluid in the abdomen, the sensitivity, specificity and accuracy of USG was 83.3%, 88.6% and 86.6%, respectively.