The relationship between five factor personality traits and nomophobia levels among university students
Üniversite öğrencilerinin beş faktör kişilik özellikleri ile nomofobi düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 504056
  2. Yazar: DİDEM DAMLA YOĞURTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, beş faktör kişilik özellikleri ve nomofobi düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, nomofobi ve akıllı telefon kullanma alışkanlıklarının ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırmada ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Yeditepe Üniversitesi'nde okuyan 414 lisans öğrencisi (254 kadın, 160 erkek) oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik form, Beş Faktör Kişilik Envanteri (Benet-Martínez & John, 1998; Schmitt et al., 2007) ve Nomofobi Araştırmada kullanılan değişkenler arasındaki ilişki durumunu belirleyebilmek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların nomofobi seviyelerinin demografik değişkenlere ve akıllı telefon kullanma alışkanlıklarına göre anlamlı farkılılık gösterip göstermediğinin belirlemek için tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve ilişkisiz örneklemler t-testi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile nomofobi kavramını daha iyi anlayabilmek ve daha etkili müdahele programları geliştirebilmek için gerek olduğu düşünülen nomofobik davranışların psikolojik göstergelerinden birine ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was carried out with the purpose of scrutinizing the relationship between five-factor personality traits and nomophobia. In the scope of the study, the relationship between nomophobia and smartphone use habits were also investigated. The research was compiled through correlational design. The sample of the study comprised 414 undergraduate students (254 female and 160 male) studying in Yeditepe University. The data was obtained via demographic form prepared by researcher, The Big Five Inventory (John et al., 1991; Schmitt et al., 2007), and Nomophobia Questionnaire (Yildirim & Correia, 2015; Yildirim et al. 2016). In the main analyses of the study, the correlations between the study variables were examined with Pearson correlation analysis. The differences between university students' nomophobia levels in terms of demographic variables and smartphone use habits were assessed by one way analysis of variance (ANOVA) and independent samples t-test. The results of the research brought to light relationships between extraversion, neuroticism, and openness to experience traits and nomophobia level. Furthermore, the study revealed that gender, department type, and all smartphone use habits were significantly correlated with nomophobia. Current study provided an insight regarding one of psychological indicators of nomophobic behavior that is considered as important to understand the phenomenon better and to develop more effective intervention programs.