The middle income trap: The case of Turkey (1980-2018)
Orta gelir tuzağı: Türkiye örneği (1980-2018)
  1. Tez No: 644827
  2. Yazar: KARDELEN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalarda, orta gelirli ülkelerin aynı gelir grubunda uzun yıllar kalarak bir üst gelir grubuna çıkamadığını görülmektedir. Orta gelirli ülkelerin karşı karşıya kaldığı bu sorun orta gelir tuzağı kavramını gündeme getirmiştir. Orta gelir tuzağı, ülke ekonomilerinin büyüme hızlarının düşmesi sonucu ülkelerin uzun yıllar orta gelir düzeyinde takılıp kalmaları ve yüksek gelir düzeyine geçiş yapamamaları olarak tanımlanmaktadır. Bu durum gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında gelir farklılıklarının gittikçe daha da artmasına sebep olmaktadır. Bu durum orta gelir tuzağının daha çok tartışılmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı orta gelir tuzağı kavramının teorik alt yapısını incelemek, araştırmak ve bunun yanında Türkiye'nin 1980-2018 dönemi için orta gelir tuzağı açısından riskini ortaya koymayı buna bağlı olarak da Türkiye ekonomisinin daha hızlı büyüyebilmesine yönelik olarak bazı politika önerileri sunmaktır. Çalışmada 2011 yılı sabit fiyatlarla kişi başı GSYH değerleri yıllık olarak kullanılmıştır. Robertson ve Ye'nin (2013) yaklaşımından hareketle geleneksel ve yapısal kırılmaya izin veren birim kök testleri vasıtasıyla ekonometrik analizler yapılmıştır. ADF (Augmented Dickey Fuller), bir yapısal kırılmaya izin veren Zivot-Andrews (1992), iki yapısal kırılmaya izin veren Narayan and Popp (2010) ve en fazla beş kırılmaya izin veren Carrion-i-Silvestre vd. (2009) testleri kullanılmıştır. Birim kök testleri sonuçlarına göre Türkiye orta gelir tuzağında değildir. Çalışmanın ilk bölümünde gelir grupları, gelir tuzakları ve orta gelir tuzağı kavramı açıklanmıştır. İkinci kısımda ise uluslararası literatürde yer alan orta gelir tuzağı ile ilgili olan çalışmalara değinilmiş ve tuzakta olan ülkelerin genel özelliklerinin üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu tuzağın nedenlerinden ve bu tuzaktan çıkmak için politika önerilerinden de bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm olan son bölümde ise Türkiye'nin orta gelir sarmalına girip girmediğini belirlemek için ekonometrik çalışmalar yapılmış ve Türkiye ekonomisinin daha hızlı büyüyebilmesine yönelik olarak bazı politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent research, middle income countries remain in the same income group for many years and cannot rise to an upper income group. This problem faced by middle income countries has brought the concept of middle income trap to the agenda. The middle income trap is defined as the fact that countries have been stuck at the middle income level for many years as a result of declining growth rates of their economies and their inability to transition to the higher income level. This situation causes the income disparities between developed countries and developing countries to increase more and more. This has led to more discussion of the middle income trap. The aim of this study is to examine and investigate the theoretical background of the middle income trap concept and to present the risk of middle income trap for Turkey in terms of 1980-2018 period and to present some policy proposals for Turkey's economy to grow faster. In the study, GDP per capita values at fixed prices for 2011 are used annually. Based on the approach of Robertson and Ye (2013), econometric analyses were conducted through unit root tests that allowed conventional and structural breakage. ADF (Augmented Dickey Fuller), Zivot-Andrews (1992), which allows one structural fracture, Narayan and Popp (2010), which allows two structural fractures and Carrion-i-Silvestre et al. (2009), which allows up to five fractures, tests are used. According to the results of unit root tests, Turkey is not in the middle income trap. The concept of income groups, income traps and middle income traps is explained in the first part of the study. In the second part, studies about the middle income trap in the international literature are mentioned. In the last chapter, the third chapter, econometric studies have been carried out to determine whether Turkey is entering the middle income spiral and some policy proposals have been presented to enable the Turkish economy to grow faster.