Gelişmekte olan ülkelerde inovasyon ve AR-GE temelli kalkınma: Türkiye üzerine bir inceleme
Inovation and R&D based devolepment in devoloping countries: A reseaech on a Turkey
  1. Tez No: 504094
  2. Yazar: NİHAN KAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda gelişmekte olan ülkelerin İnovasyon ve Ar-Ge temelli kalkınması iki aşamalı olarak ele alınmıştır. İlk aşamada ağırlıklı olarak literatür araştırmaları varken ikinci aşamada Türkiye üzerine incelemeler yapılarak diğer gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırılma yoluna gidilmiştir. Ar-Ge ve inovayon kavramlarının gelişmekte olan ülkelerin kalkınma üzerine etkileri ele alınmadan önce Ar-Ge ve İnovasyon kavramlarının genel tanımlamaları yapılmış ve bazı disiplinler ile ilişkisi ele alınarak teorik temelleri incelenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere kıyasla ekonomik büyüme ve gelişme sürecinde ne gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığı araştırılarak Ar-Ge ve inovasyonun bu duruma ne gibi etki ettiği incelenmiştir. Çalışmanın literatür bölümlerinin ardından Türkiye'nin Ar-Ge ve İnovasyon süreci ele alınmış ve Cumhuriyet öncesi ve sonrası Ar-Ge ve inovasyona yönelik olarak yapılan yatırımlar incelenmiştir. Sonraki bölümlerde ise Ar-Ge ve İnovasyon konusunda Türkiye'de ki göstergelere bakılarak; dünyada Ar-Ge ve inovasyon konusunda başarılı olan ülkeler incelenmiş ve Türkiye ile kıyaslaması yapılmıştır. Üçüncü bölümde gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyüme ve gelişme süreçleri incelenerek büyüme modelleri ile inovasyon ilişkisi ele alınmıştır. Son bolümde ise Türkiye'de Ar-Ge ve inovasyonun gelişimi incelenmiş ve Ar-Ge ve inovasyona yönelik göstergeler araştırılarak dünyada aynı şekilde gelişen ekonomiler ile kıyaslamalar yapılmıştır. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise bu araştırmaya dair öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, innovation and R&D-based development of the developing countries has been handled within two stages. In the first stage, it have mainly given that literature researches and in the second stage, performing research on Turkey have made to the way compared to other developing countries. In the literature stage, before the effects of R&D and innovation on the development of developing countries have been examined, general definitions of R&D and innovation concepts have made and the theoretical foundations have examined by taking into consideration relations with some disciplines. After that, it has been investigated how developing countries are faced with the problems of economic growth and development process compared to developed countries and how R&D and innovation have affected this situation. Following the literature section of the study, it has been discussed that Turkey's R&D and innovation processes and pre and post Republic investments made for R&D and innovation have been examined. In next sections, looking at the R&D and innovation indicators in Turkey; countries in the world who are successful in R&D and innovation have been discussed and comparisons have been made with Turkey. In the third chapter, the economic growth and development processes of developing countries have been examined and the relationship between growth models and innovation has been discussed. In the last chapter, the development of R&D and innovation in Turkey has been analyzed and researching the indicators for R&D and innovation, comparisons with similarly developing economies of the world have been conducted. In the conclusions and suggestions section, suggestions on this research have been given.