Ar-Ge ve inovasyon: Türkiye'de inovasyonu destekleyen politikalar
R & D and innovation: Supporting innovation policy in Turkey
  1. Tez No: 561228
  2. Yazar: DAĞLAR GÖYDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR UÇKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Ar-Ge ve inovasyon politikaları, ülke ekonomilerinin iktisadi gelişme ve kalkınmalarında küreselleşme neticesinde artan küresel rekabet ortamının da etkisiyle özellikle 1980'li yıllardan itibaren önemli bir dinamik, itici bir güç olmuştur. Dolayısıyla artık günümüz dünyasında yalnızca bilim ve teknoloji politikaları ülkelerin kalkınmalarında yeterli olmamakta ve yenilikçi, katma değer yaratabilecek ve bilgi temelli bilim ve teknoloji politikalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda iktisadi gelişmeye ve kalkınmaya yardımcı olacak Ar-Ge ve inovasyon temelli bilim ve teknoloji politikaları küresel rekabet ortamında ülkelerin piyasada kendilerine yer bulmaları ve ayakta kalabilmeleri adına büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, böylesi küresel rekabet ortamında ülkelerin kalkınmasında Ar-Ge ve inovasyonun bu denli önemli olduğu günümüz dünyasında Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon konusunda dünyada hangi konumda olduğu ve bu konuda daha üst sıralara çıkmak adına neler yapılması gerektiği işlenmiştir. Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon politikaları incelendiğinde Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki payı, küresel inovasyon endeksi ve küresel rekabet endeksi temel alınarak yapılan analiz çerçevesinde özellikle Yunanistan'la birlikte seçilmiş OECD üyesi ülkeler arasında oldukça geride olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Türkiye'nin daha üst sıralarda yer alabilmesi için; bütçeden sadece Ar-Ge faaliyetlerine değil inovasyon faaliyetlerine de pay ayırması, bütçeden daha fazla Ar-Ge payı ayırması, ayrılan Ar-Ge payının ülke kalkınmasında etkin ve verimli olan katma değeri yüksek sektörlere harcaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
R & D and innovation policies have been an important dynamic and driving force since the 1980s, especially with the impact of the global competitive environment that has been increasing as a result of globalization in the economic development and development of the country's economies. Therefore, in today's world, only science and technology policies are not sufficient in the development of countries and innovative, value-added and information-based science and technology policies are needed. In this context, R & D and innovation-based science and technology policies that will help economic development and development are important for the countries to find themselves in the market and survive in the global competitive environment. In this study, R & D and innovation is so important in the development of countries in such a global competitive environment, and in today's world, where Turkey is in the world of R & D and innovation and what should be done in order to reach higher ranks on this issue. When Turkey's R & D and innovation policies were examined, it was observed that the share of R & D expenditures in GDP, the Global Innovation Index and the Global Competitiveness Index were among the OECD member countries selected together with Greece. However, in order for Turkey to be ranked higher, it is necessary to allocate a share of the budget not only to R & D activities but also to innovation activities, allocate more R & D share than the budget, and allocate the allocated R & D share to high-value sectors that are effective and productive in country development.