TI-Ba-Ca-Cu yüksek sıcaklık süper iletkenleri
TI-Ba-Ca-Cu high temperature super conductors
- Tez No: 50410
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz Tip-1 süperiletkenler için elektromaguetik ve termodinamik özellikler açıklandı ve iyi bir iletken ile bir süperiletken metal arasındaki fark belirtildi. Meissner etkisi ve London Teorisi, kritik magnetik alan ve kritik magnetik alanın sıcaklıkla değişimi, süperiletkenin maguetizasyonu, örneklerin magnetik akı yoğunluğunun ve magnetizasyonunun ölçülmesi kısaca anlatıldı. Süperiletken ve normal haller arası geçiş durumunda entropi ve öz ısı açıklandı ve ara hal tartışıldı. En az bir boyutu girginlik derinliği X ile karşılaştınlabilir olan küçük boyutlu süperiletken örnekler için magnetik alan, Ginzburg-Landau Teorisi, bu örneklerin kritik akımları ve ayrıca Bardeen- Cooper-Schrieffer Teorisinin (BCS) kısaca açıklandı. Tip-2 süperiletkenlik için; alt kritik alan Hcı, üst kritik alan HC2 ve termodinamik kritik alan Hc tanımlandı. Tl-Ba- Ca-Cu yüksek sıcaklık süperiletkenleıiııin yapılan incelendi ve bunların elektriksel direncinin sıcaklıkla değişimi çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eektromagnetic and thermodynaniical properties for type-1 superconductors have been explained and difference between a perfect conductor and a superconductor metal have been shown. Meissner effect and London's Theory, critical magnetic field and variation of critical magnetic field with temperature, magnetization of superconductor, magnetic flux density and measurement of magnetization in specimens have been reported briefly. In transition state between superconductor and normal states entropy and specific heat have been explained and intermediate state have been discussed. Explanations have been given about magnetic fields in the small superconductor specimens, at least one dimension of them can be compered with penetration depth A,, Ginzburg-Landau Theory, critical currents of those specimens and Bardeen-Cooper-Schrieffer Theory (BCS). For type-2 superconductivity lower critical field Hci, upper critical field Hc2 and thermodynamic critical field He have been described. The stuctures of Tl-Ba-Ca-Cu which are high temperature superconductors have been investigated and variation of electrical resistivity of those via temperature have been also studied.