Depreme dayanıklı yapı tasarımında mukavement azaltıcı katsayıların hesaplanması
Evaluation of strength reduction factors eartquake-resistant design
- Tez No: 50417
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMED D. TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEPREME DAYANIKLI YAPI TASARIMI İÇİN MUKAVEMET AZALTICI KATSAYILARIN HESAPLANMASI Fethullah CANPOLAT Fen Bilimleri Enstitüsü inşaat Mühendisliği Yapı Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muhammmed D. TEKİN 1996 Elastik mukavemet ihtiyacından elastik olmayan mukavemet ihtiyacının belirlenmesini mümkün kılan mukavemet azaltma katsayılarının hesaplanması araştırılmıştır. Son otuz yılda araştırmacıların bu konuda yaptığı araştırmalar gözden geçirilerek bu araştırmaları birbirleriyle mukayesesini mümkün kılan tarzda sunuldu. Mukavemet azaltma katsayısına tesir eden ana unsurlar tartışıldı. Çalışmaların neticesi, mukavemet azaltma katsayılarının birinci dercede müsade edilen maksimum duktilite ihtiyacı, sistemin periyodu ve arazideki zemin oluşumlarından etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu birinci derecedeki parametrelerin fonksiyonu olarak elastik olmayan spektranın elde edilmesi için mukavemet azaltma katsayılarının basitleştirilmiş ifadeleri sunuldu. Depreme dayanıklı bina tasarımının prensipleri anlatıldı. UBC Deprem Şartnamesi ile önerilen Türkiye Deprem Şartnamesi tartışıldı. Mukavemet azaltma katsayılarının periyod, duktilite ve deplasmana bağımlı olarak hesap edilip hesaplanan yatay kuvvete göre yapının projelendirilmesi daha doğru olacağı kabul edilmiş olup önerilen Türk Deprem Şartnameside bu doğrultuda hazırlanması takdire değer bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EVALUATION OF STRENGTH REDUCTION FACTORS FOR EARTHQUAKE-RESITANT DESIGN Fethullah CANPOLAT Graduate School of Material and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisior : Prof. Dr. Muhammed D.TEKİN 1996 Strength reduction factors which permit estimation of inelastik strength demands from elastik strength demands are evaluated. Results from various investigations of strength reduction factors caried out over the last 30 years are reviewed,and their results are presented in a common format which facilities their comparision The main paramters that affect the magnitude of strength reductions are discussed. The evaluation of the results indicates that strength reductions are primarily influenced by the maximum tolerable displacement ductility demand, the period of the system and the soil conditions at the site. Simplified expressions of strength reduction factors to estimate inelastik design spectra as functions of these primary-influencing paremeteres are presented. The Principles of design of building, resistant to earthquake are explained UBC earthquake code and the Turkish code for earthquake resistant design of buildings are discussed. Evaluation of strength reduction factors for earthquake -resistant design should be determined interms of period, ductility and displacement. The lateral forces for the design of earthquake resistant structures should be calculated interms of the strength reduction factors. İn the new Turkish Earthquake Code the inclusion of strength reduction factors were appriciated.