Çok katlı betonarme binalarda perdelere alternatif çapraz elemanlı taşıyıcı sistemlerin incelenmesi
Investigation of cross elemented load-bearing systems as an alternative to curtains on reinforced concrete multi storey buildings
- Tez No: 652042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİP TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda dünyanın birçok bölgesinde meydana gelen yıkıcı depremler ve ülkemizin de aktif fay hatlarının üzerinde konumlanması depreme dayanıklı yapıların tasarımını ve mevcut yapıların taşıyıcı sistemlerinin değerlendirmesini daha da önemli hale getirmiştir. Yapı tasarımında yenilikçi sistemlere bakıldığında son yıllardaki gelişmelere bağlı olarak kuvvete dayalı tasarımların ön plana çıktığı görülmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, çelik yapılarda kullanılan çaprazlı çerçeve sisteminin, betonarme yapıda ve farklı yüksekliklere sahip çok katlı yapılar için modellenmesi çalışmaları 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ve Türk Standardı 498 (TS 498)'e göre gerçekleştirilmiştir. Modelleme çalışmalarında SAP2000 sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Betonarme ve 20, 30 ve 40 katlı yapılar şeklinde gerçekleştirilen modelleme çalışmalarında daha az beton ve donatı ile aynı mukavemet elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmaların sonucunda tüm modeller için belirlenen bu yeni sistemin, hacim, ağırlık ve yanal hareketler etkisiyle meydana gelen deformasyonlar açısından, normal perde çerçeve sistemine sahip betonarme yapılara göre daha faydalı bir sistem olduğu görülmüştür. Ayrıca bu yeni sistem için maliyet analizi gerçekleştirilmiş ve perde çerçeve sistemine sahip betonarme yapılarından daha ekonomik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The destructive earthquakes that have occurred in many regions of the world in recent years and the positioning of our country on active fault lines have made the design of earthquake resistant structures and the earthquake performance evaluation of existing structures even more important. When looking at innovative systems in building design, it is seen that depending on the developments in recent years, performance-based designs come to the fore besides force-based design. In this master thesis, modeling studies of braced frame system that used in steel structures for reinforced concrete multi strorey buildings with different heights was carried out according to in Building Earthquake Regulation Code 2018 of Turkey (TBDY) and Turkish Standard 498 (TS 498). SAP2000 finite element software was used in modeling studies. In the modeling studies carried out in reinforced concrete and 20, 30 and 40-storey structures, the same strength was tried to be obtained with less concrete and reinforcement. As a result of the studies, it has been observed that this new system, which is determined for all models, is a more useful system compared to reinforced concrete structures with normal curtain frame system in terms of deformations caused by volume, weight and lateral movements. In addition, cost analysis has been performed for this new system and it has been found that it is more economical than reinforced concrete structures with a curtain frame system.