İş yaşamındaki psikolojik sorun: Mobbing ve banka çalışanlarına yönelik bir araştırma
A psychological problem at working life: Mobbing and a study on bank employees
  1. Tez No: 504170
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mobbing 1990'lardan günümüze kadar git gide önem kazanmış bir fenomendir. Yapılan araştırmalar mobbingin olması için cinsiyet, ırk, kültür, eğitim gibi unsurların öneminin olmadığını göstermektedir. Mobbingin günümüzde örgütlerde yaşanmakta olduğu düşünüldüğünde, iş yaşamında çalışanların motivasyonunu düşüren, iş verimliliğini azaltan, rakiplerine göre başarılı personelin kariyerini engelleyen veya bitiren psikolojik yıkım olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın amacı: İstanbul'da bir bankanın iki şubesinde ve bankaya bağlı çağrı merkezinde bulunan çalışanların mobbing ile ilgili düşüncelerini almak ve analizini yapmaktır. Buna göre 42 çalışan anketi cevaplamıştır. Anketler incelendiğinde anket dolduranların çoğunluğunun mobbing davranışına maruz kaldığı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the phenomenon mobbing has gained since 1990. According to the research results mobbing can be seen everywhere, no matter which gender, race, culture or education level. If you think about mobbing in organizations, mobbing in a working place can reduce business productivity by diminishing the motivation of employees. Even a successful employee can fail when he becomes a mobbing victim. It was made a survey in two departments of a bank and its Call Center in Istanbul to get information about the actual situation. 42 employees have been asked and the research results tell us that most of the workers who filled the questionnaire have been subject to mobbing.