Örgütsel adalet ve mobingin iş yerinde sıkılmaya etkisi
The effect of organizational justice and mobing on boredom at work
- Tez No: 1006042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HAMDİ MÜCEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Modern iş yaşamında çalışanların motivasyonunu ve esenliğini etkileyen temel faktörler arasında örgütsel adalet algısı ve toksik çalışma ilişkileri yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların örgütsel adalet algıları ile maruz kaldıkları mobbing (psikolojik taciz) düzeylerinin, iş yerinde sıkılma üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada, örgütsel adaletin iş yerinde sıkılmayı azaltıcı, mobbingin ise artırıcı bir faktör olarak rol oynadığı varsayılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Veriler, 233 geçerli katılımcıdan“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Mobbing Ölçeği”ve“İş Yerinde Sıkılma Ölçeği”kullanılarak anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimleyici istatistikler, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, örgütsel adalet algısı ile iş yerinde sıkılma arasında güçlü ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Mobbing ile iş yerinde sıkılma arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kurulan regresyon modeli, iş yerinde sıkılma değişkenindeki toplam varyansın %63'ünü açıklamaktadır. Sonuç olarak, örgütsel adalet algısının iş yerinde sıkılmayı anlamlı düzeyde azalttığı (H1) ve maruz kalınan mobbing düzeyinin iş yerinde sıkılmayı anlamlı düzeyde artırdığı (H2) ampirik olarak kanıtlanmıştır. Bu bulgular, iş yerinde sıkılmanın yalnızca bireysel veya işin doğasından kaynaklanan bir sorun olmadığını; aksine, büyük ölçüde örgütsel adaletsizliklere ve toksik çalışma ilişkilerine dayanan ciddi bir örgütsel patolosi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the main factors affecting employee motivation and well-being in modern work life are the perception of organizational justice and toxic work relationships. The main purpose of this study is to determine the effect of employees' organizational justice perceptions and their exposure to mobbing (psychological harassment) levels on workplace boredom. In the research, it was assumed that organizational justice plays a role as a reducing factor for workplace boredom, while mobbing acts as an increasing factor. The research was designed according to the correlational survey model, one of the quantitative research methods. Data were collected from 233 valid participants using the“Organizational Justice Scale,”“Mobbing Scale,”and“Workplace Boredom Scale”via survey technique. Descriptive statistics, correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used to analyze the obtained data. According to the research findings, a strong negative relationship was identified between the perception of organizational justice and workplace boredom. A moderate positive and significant relationship was found between mobbing and workplace boredom. The established regression model explained 63% of the total variance in the workplace boredom variable. In conclusion, it was empirically proven that the perception of organizational justice significantly reduces workplace boredom (H1), and the level of mobbing exposure significantly increases workplace boredom (H2). These findings reveal that workplace boredom is not merely an individual problem or one stemming from the nature of the work; rather, it is a serious organizational pathology largely based on corporate injustices and toxic work relationships.