Roma İmparatorluk Dönemi'nde Anadolu'da yollar ve yol ağları
Roads and road networks in Anatolia in Roman Imperial Period
- Tez No: 504181
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Roma İmparatorluğu'nu büyük kılan siyasi, mimari, ticari etmenlerin yanı sıra hiç kuşkusuz imparatorluk boyunca yürüttüğü yol politikası büyük rol oynamıştır. Bu yol politikasının Anadolu'daki yansımasının incelendiği bu tez çalışması, bölgeler bazında iletişim hatlarını göz önünde bulundurarak, Roma İmparatorluğu'nun Asya ile Avrupa arasında doğal bir köprü işlevi gören Anadolu topraklarındaki egemenliğini kurması ve yüzyıllarca sürdürmesi için bazen sıfırdan yaptığı, bazen halihazırda bulunanların tamiri ile yeniden yapılması ve düzenli olarak bakım/onarım çalışmalarının yapılmasını sağladığı yolların, imparatorluk ve bölge açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the political, architectural and commercial factors which make Roman Empire great, there is no doubt in that the road policy conducted throughout the empire had an crucial role. In this thesis, the author has emphasized this road policy conducted, on the basis of communication line between regions. To establish and maintain the supremacy of Roman Empire in Anatolia through ages, sometimes, the empire had built roads from scratch, sometimes, repaired and rebuilt the current roads; yet regularly maintained and repaired the roads in general. This issue has an particular importance for empire and the region; therefore it is examined in this thesis.