Siyanürik klorürün bazı hidroksi asitlerle ve aminlerle reaksiyonları
- Tez No: 50419
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 2,4,6-trikloro- 1,3,5-s-triazinin bazı sübstitue alkollerle, fenollerle ve bazı alifatik ve aromatik sübstitue aminlerle verdiği bileşiklerin sentezleri yapıldı. Alkol olarak; laktik asit, sitrik asit, o-"ve p- nitrofenol ve benzoin, amin olarak; 1,5- ve 1,8-diaminonaftalin, 2-etoksi anilin ve 2-etoksi etilamin kullanıldı. Elde edilen ürünler kristallendirme yöntemiyle saflaştırıldı ve spektrofotometrik yöntemlerle yapılan aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In this work, compounds were synthesized by the reactions of 2,4,6-s-triazines with subtituted alcohols, phenols and some amines which have aliphatic and aromatic substituents. As alcohols; lactic acid, citric acid, o- and p-nitrophenol and benzoin; as amines 1,5- and 1,8-diaminonaphthalenes, 2-ethoxy aniline and 2-methoxy ethylamine were used. Obtained products were purified by crystallization and their structures were identified by IR and 'H NMR spectrophotometers.