Bazı KR izotoplarının elektromanyetik geçişlerinin çok kutupluluklarının incelenmesi
Investigation of multipolarities of electromagnetic transitions of some KR isotopes
- Tez No: 50420
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ 70-80 deforme çekirdek bölgesinde bulunan 78"84Kr izotoplarının enerji seviyeleri, nötron ve proton bozonlannın farklı olarak alındığı Etkileşen Bozon Modeli (EBM-2) çerçevesinde hesaplandı.. Hesaplanan bu değerler deneysel verilerle karşılaştrnldı. Daha sonra bu seviyelerdeki geçişlerin çok kutuplulukları incelendi ve B(E2) değerleri de hesaplandı. Ayrıca, bandiçi ve bandlarası B(E2) oranlan da hesaplandı. Hesaplanan B(E2) geçiş olasıhklan ile B(E2) oranlan deneysel verilerle karşılaştırıldı. IBM' in üç dinamik simetri durumlan için incelenerek şekil geçişi hakkında tahminler yapıldı. Bu çalışmada hesaplanan enerji ve B(E2) değerlerinin deneysel verilerle oldukça uyumlu sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy levels for 7M4Kr isotopes in the 70-80 deformed region are calculated within EBM-2 in which neutron and proton bosons are considered explicitly. These calculated values for energy levels are compared with the experimental ones, and then multipolarities of the transitions in these levels are studied. The B(E2) values are also calculated. Moreover, intraband and interband transition rates are calculated. The calculated and experimental values for B(E2) transition probabilities and transition ratios are compared. Finally, these values are studied within three dynamical symetries of IBM and shape transition is predicted by considering transition rates of these symetries. It is seen that calculated energy and B(E2) values are good agreement with the experimental ones.