On relation between Zagreb indices and stratified domination number
Zagreb indeksleri ile parçalanışlı baskınlık sayıları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 504197
  2. Yazar: ABDALLA KHDIR ABDALLA MANGURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞERİF ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dört bölümden oluşan bu tez çalışmasında Zagreb İndeksleri ve Baskınlık sayıları arasındaki bazı ilişkiler sunulmuştur. Zagreb İndeksleri, matematiksel kimyada en önemli olan ve en çok kullanılan indekslerdir. Zagreb indeksleriyle, diğer graf değişmezleri arasındaki ilşkiler kırk yıldır çalışılmaktadır. Fakat Zagreb indekslerinin baskınlık sayıları ile olan ilişkisi son zamanlarda çalışılmaya başlanmıştır. Bu çalışma da Zagreb indekslerini, parçalanışlı baskınlık sayılarına göre maksimum yapan ağaç grafları karakterize edilerek, en uzak bağlantılılık indekslerinin genelleştırilmis Petersen grafları için değerleri hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
This master thesis study, which is consists of four chapter, was presented some last studies about the Zagreb indices and domination parameter numbers. Zagreb indices are the most important things in a graph theory and used indices in mathematical chemistry. The relations between Zagreb indices and the other graph invariants have been studied for forty years. But the relationships between Zagreb indices and the domination type parameters have been studied very recently. In this paper we characterize maximum trees with a known as stratified domination number and we firstly compute the eccentric connectivity indices for the generalized Petersen graphs