Measuring the temperature dependent thermal conductivity of multiwall carbon nanotubes based nanolubricants by 3 omega method
Çok katmanlı karbon nanotüp bazlı yağlayıcıların sıcaklığa bağlı ısıl iletkenliğinin 3 omega yöntemi ile ölçümü
  1. Tez No: 504198
  2. Yazar: ABDUL KAREEM AL ASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üç omega yöntemi ile çift katlı karbon nanotüp içeren nano-yağlayıcıların ısıl iletkenliklerinin sıcaklık etkisi altında, hassas bir şekilde ölçülmesi ve incelenmesidir. Bunun için, bir iyileştirme yapılmamış, saf, çok katmanlı karbon nanotüpler üç farklı kütlesel katkı oranında (yüzde 0,05, 0,1 ve 0,3), altı farklı türdeki yağ ile karıştırılmıştır. Oluşan süspansiyon, herhangi bir stabilizasyon yöntemi uygulanmadan, ses dalgaları ile dağıtılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, yağ içerisinde dağıtılmış çift katlı karbon nanotüplerin topaklandıktan sonra yeniden dağılma yeteneği üzerine odaklanılmıştır. Taneciklerin tamamen topaklanmasının ardından, tekrar karıştırılması, çalkalaması veya üzerine hava üflenmesi ile birlikte topaklanma ortadan kalkmaktadır. Çok katmanlı karbon nanotüplerin yeniden dağılabilme kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla numunelerin viskozite, ısıl iletkenlik ve tanecik boyutu dağılımı ölçümleri yapılmıştır. Bunun sonucunda, taneciklerin birbirinden ayrıldığı, yağlandığı ve yağ tabakası ile çevrelendiği gözlemlenmiştir. Bu da taneciklerin yağ içerisindeki hareketini kolaylaştırmakta ve Van der Waals kuvvetlerini zayıflatmaktadır. Tekrar dağılma işlemi sırasında taneciklerin davranışı mikroskop altında incelenmiş ve ekte video ile sunulmuştur. Daha sonra, sıcaklığa bağlı ısıl iletkenlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Üç omega yönteminin yükses hassasiyeti sayesinde, sıcaklık artışı ile birlikte, karışımın ısıl iletkenlik değerinin belirli bir değere kadar arttığı, daha sonra yağın iletkenlik değerine kadar düştüğü gözlemlenmiştir. Karışımın yüksek sıcaklık değerlerine (60'dan 80 santigrat dereceye) ısıtılmasının, yağ tabakalarının kaybolmasından dolayı taneciklerin topaklanmasına yol açtığı mikroskop altında görülmüştür. Ayrıca, meydana gelen doğal taşınım etkisi de, taneciklerin birbirine daha fazla temas etmesine yol açarak, topaklanmaya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to utilize the well-known three-omega method for accurately measuring and inspecting the thermal conductivity of multiwall carbon nanotubes nanolubricants under the influence of temperature. For that, pure multiwall carbon nanotubes, without any special treatment, were dispersed in six types of oils at three different weight concentrations (0.05, 0.1 and 0.3 percent by weight) by ultrasonication and without using any stabilization method. First, the study focused the light for the first time on the recognized re-dispersion ability of the sonicated multiwall carbon nanotubes within oil. After full agglomeration, it was realized that agitating, shaking or even blowing compressed air on the agglomerated nanolubricant is able to break down the aggregation of the tubes. Quantitatively, viscosity, thermal conductivity and particle size distribution measurements were employed to evaluate the re-dispersion quality. It was observed that the sonicated tubes are separated, saturated, lubricated, and surrounded by oil layers, which not only ease its motion within the lubrication oil, but also counter balanced the Van der Waals forces which give them the ability of detaching by applying any slight force. Microscopic video is presented to clarify the behavior of the tubes during the re-dispersion process. Second, Thermal conductivity measurements were then performed with respect to temperature. The high sensitivity of the three-omega lab-made setup allowed to observe that the thermal conductivities of the nanolubricants peak at specific temperatures and then decay to the value of the base oil. Moreover, microscope images revealed that heating the nanolubricants to higher temperatures (60 to 80 degrees Celsius) resulted in agglomeration of the tubes due to the disappearance of the oil separation layers. Moreover, convection currents act as agitator which also increases the contacts between the multiwall carbon nanotubes.