Orta Anadolu bölgesinde yer alan neojen yaşlı formasyonlarda cbs kullanılarak olası kömür havzalarının belirlenmesi
Determination of possible coal basin by using gis in neogen age formations located in the Middle Anatolia region
  1. Tez No: 504202
  2. Yazar: ABDURRAHMAN CİHAN BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma alanı içerisinde elde edilen sondaj verilerinin standart bir veritabanına coğrafi doğrulukları sağlanacak şekilde konumlandırılması ile başlayan bu çalışma, paleocoğrafik, litolojik ve jeomorfolojik verilerin değerlendirmesiyle potansiyel kömür havzaları için başlayacak bir araştırma bütünlüğünün temelini atar. Bulgular ışığında“Coğrafi Bilgi Sistemleri”analizlerinden“Çakıştırma Analizi”ve“Yoğunluk Analizi”yöntemleri ile olası kömür havzası olarak öngörülen bu alanlar için, elde edilen sondaj verilerinden de faydalanarak havzalar topluluğu oluşturulmuştur. Türkiye' deki olası kömür havzalarının sayısallaştırılarak dijital ortamda çalışılabilir havzalar haline getirilmiş ve böylece ekonomik potansiyellerinin ortaya konmuştur. Mevcut bilgilerin dijital ortama aktarılarak gerekli analizlerin yapılmasını sağlamış olan bu yöntem ile teknik çalışmalar sonucu ilişkili bir çekirdek veri tabanı modeli oluşturularak ulusal platformlarda kullanılmasına olanak verilmiş ayrıca kömür için yapılacak olan bu çalışma yeraltı zenginlik kaynakları için planlı bir araştırma yönteminin oluşması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, starting with the identification of the drilling data obtained in the study area as to provide a standard database with geographical accuracy, is the basis of a research integrity to be started for potential coal basins by evaluating paleogeographic, lithological and geomorphologic data. For these areas that are predicted as probable coal basin by the methods of“Overlay Analysis”and“Density Analysis”from the“Geographical Information Systems”analysis in arguments light, a community of basins has been formed by taking advantage of the obtained soundings. It is aimed to digitize the possible coal basins in Turkey and turn them into working basins in digital environment, thus revealing their economic potential. This method, which will provide the necessary analysis by transferring the existing information to the digital medium, will enable the use of the related model of the core database for the national platforms and the study for the coal will provide a planned research method for the underground wealth resources.