The effect of background media on early childhood language development
Erken çocukluk döneminde arka planda açık olan medyanın dil gelişimine etksi
  1. Tez No: 504203
  2. Yazar: SEÇİL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı arka planda açık olan medyanın, çocukların dil gelişimleri üzerindeki etkisini ve çocukların mizaç özelliklerinin (algısal hassasiyet, engelleme denetimi, dikkat odaklama ve dikkat çevirme) bu ilişkideki düzenleyici rolünü incelemektir. Katılımcılar, 16-26 ay yaş aralığında (Myaş = 20.18 ay) çocuğu olan 100 anneden oluşmaktadır. Veriler, iki ayrı ev ziyareti yapılarak elde edilmiştir. İlk ev ziyaretinde annelere, çocuklarının mizacını değerlendirmek için Çocuk Davranış Anketi (ECBQ) uygulanmış ve arka planda açık olan medyaya maruz kalma bilgileri için bir hafta boyunca Medya Günlüğü doldurmaları istenmiştir. İkinci ziyarette ise, evdeki gelişimsel kaynakların yanı sıra ebeveynlerin çocuğun medya kullanımına yönelik tutumlarını öğrenmek için, Ebeveyn Medya Tutumları sorularını da içeren Ev Ortamı Anketi uygulanmıştır. Çocukların dil gelişim düzeyi bilgisi için de TİGE-II kullanılmıştır. Arka plandaki medyaya maruz kalma süresinin, hem söylenen kelime sayısına hem de kurulan cümle uzunluğuna bağlı yüzdelik dilim ile ölçülen dil gelişimiyle negatif ilişkili olması beklenmiştir. Ayrıca, bu ilişkilerin yüksek algısal hassasiyeti olan ve düşük engelleme denetimi, dikkat odaklama ve dikkat çevirme mizaç özellikleri olan çocuklar için daha güçlü olması beklenmiştir. Yapılan analizlerde, arka plandaki medyaya maruz kalma süresi ve çocukların dil gelişimi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, ılımlılık analizi sonuçları, çocuklardaki algısal hassasiyet mizaç özelliğinin bu ilişkide anlamlı bir düzenleyici role sahip olduğunu göstermiştir. Buna göre, arka plandaki medyaya maruz kalma süresi, algısal hassasiyeti yüksek olan çocukların kurduğu cümle uzunluğuna bağlı yüzdelik dilimini olumsuz olarak yordamaktadır. Bulgular, katkılar, sınırlılıklar ve gelecek çalışmalara öneriler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the background media effect on toddlers' language development and also the moderator role of child temperamental characteristics namely inhibitory control, attention shifting, attention focusing and perceptual sensitivity. In total, 100 mothers of children between the ages of 16-26 months (Mage = 20.18 months) participated. Two home visits were made. In the first visit, mothers filled out the Early Childhood Behavior Questionnaire (ECBQ) to assess the child temperament, and asked to fill out the Media Diary during a week for background media exposure information. In the second visit, the Home Environment Questionnaire including Parental Media Attitudes questions to learn developmental stimulation in the home besides parental attitudes toward child media use, and the TİGE-II measuring child language development were administered. Total background media exposure was expected to be negatively associated with both language outcomes measured by the percentile of words produced and percentile of length of utterance. Further, these relationships were expected to be more powerful for children with high perceptual sensitivity and with low inhibitory control, attention focusing and attention shifting temperaments. Results indicated non-significant main effect of the amount of background media exposure in both the percentile of words produced and the length of utterances. However, moderation analysis showed that when the amount of background media exposure interacted with perceptual sensitivity, more exposure predicted lower percentile of the length of utterance for children with high perceptual sensitivity. The findings, contributions, limitations, and suggestions were discussed.