Cam elyaf takviyeli plastik (CETP) kompozitlerin delinmesinde işleme kalitesi üzerine soğutma şartlarının etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of cooling conditions on drilling parameters in drilling of glass fiber reinforced plastic (GFRP) composites
  1. Tez No: 504212
  2. Yazar: AHMET HAŞİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kompozit malzemelerin kullanımı, hafif olmaları ve aynı zamanda yüksek özgül dayanım, yüksek tokluk, kırılma dayanımı ve iyi boyutsal özellikleri koruması vb. özelliklerinden dolayı son yıllarda büyük oranda artmaktadır. Kompozit malzemelerin endüstriyel uygulamalarının artmasından dolayı, montaj için bu malzemelerin delme gibi talaşlı işlenmesini gerektirmektedir. Ancak bu malzemelerin delinmesinde deformasyon gibi bazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, cam elyaf takviyeli plastik (CETP) kompozitlerin delinmesinde iş mili devri, ilerleme ve soğutma ortamının kesme kuvveti, deformasyon, yüzey pürüzlülüğü ve sıcaklık üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deneyler, WC matkaplar kullanılarak farklı delme parametrelerinde (1000, 2000 ve 3000 dev/dak iş mili devri ve 0.05, 0.1 ve 0.15 mm/dev ilerleme) ve kuru, basınçlı hava ve CO2 gazı gibi farklı soğutma ortamında yapılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlardan, bulanık mantık yöntemi kullanılarak tahmin modelleri geliştirildi. Daha sonra, bu modellerden elde edilen değerler ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The use of composite materials has greatly increased in recent years due to its some characteristics such as high strength-to-weight ratios, high specific strength, high corrosion resistance, high toughness, high fracture strength and high dimensional properties. Due to the increased industrial applications of composite materials, for assembly these materials need hole. However, some problems such as deformation are encountered in the drilling of these materials. In this study, the effect of spindle speed, feed and cooling environment on the cutting force, delamination, surface roughness and temperature in drilling of glass fiber reinforced plastic (CETP) composites were investigated. Experiments were carried out at different drilling parameters (1000, 2000 and 3000 rpm spindle speed and 0.05, 0.1 and 0.15 mm/rev feed rate) and different cooling environments such as dry, pressure air and CO2 gas using WC drills. From the results obtained from the experiments, prediction models were developed using the fuzzy logic method.Then, the experimental results were compared with the values obtained from these models.