Jean Deny'nin kitaplarında kelime çözümlemeleri
Analysis of words on Jean Deny's books
- Tez No: 504222
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 633
Özet
Fransız Türkolojisinin önde gelen isimlerinden biri olan Jean Deny (1879 - 1963), Türk Dili Grameri (Osmanlı Lehçesi) ve Türk Dili Gramerinin Temel Kuralları (Türkiye Türkçesi) adlı eserlerinde dil bilgisi dışında köken bilgisine dair veriler de sunmakta; açıklamalarda ve örneklerde geçen bazı sözcüklerin kökenleriyle ilgili görüşlerini metin içinde veya dipnotlarda belirtmektedir. Çevirmen Ali Ulvi Elöve'nin de köken bilgisi açısından esere önemli katkıları olmuştur. Deny'nin fikirlerini destekleyen açıklamaları olduğu gibi yazara karşı çıktığı ve farklı bir görüş belirttiği durumlar da vardır. Bu tezde Deny ve Elöve'nin görüşleri farklı bilim adamlarının görüşleriyle karşılaştırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jean Deny (1879 – 1963) who is one of leading names of French Turcology, offers data concerning etymology apart from grammar, states his opinions related to origins of some words situated in examples in text or footnotes in Türk Dili Grameri (Osmanlı Lehçesi) and Türk Dili Gramerinin Temel Kuralları (Türkiye Türkçesi) works. The translator Ali Ulvi Elöve also provided significant contributions to this work etymologically. Both there are expressions supporting opinions of Deny and there are situations in which he objected to author and opined a different opinion. In this thesis, Deny and Elöve's opinions are presented in comparison with the views of different scientists.