AİHM kararlarında aile hayatına saygı hakkının uygulamansında devletin yükümlülükleri
In the decisions of the ECHR, the implementation of respect in the family life and the state obligations
  1. Tez No: 504236
  2. Yazar: LADJI KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toplumsal düzenin temelini oluşturan ailenin korunması noktasında devletlerin yükümlülükleri bulunmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış bulunan hakların korunması için birçok farklı yaklaşım ve koruma yöntemi öngörülmektedir. Tezimiz üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde daha çok ailenin tanımı ve AİHM kararlaında ailenin çerçevesi, ikinci bölümde devletin pozitif yükümlülükleri ile üçüncü bölümde devletlerin negatif yükümlülüklerini açıklamaya çalıştık. Çalışmamızda aile kavramının tanımı ve kapsamı noktasındaki belirsizlik içerisinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin uygulayıcısı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında aile hayatından kaynaklanan haklar ve bu hakların korunması kapsamında, devletlerin negatif ve pozitif yükümlülükleri ele alacağız. Yine Avrupa insan hakları sözleşmesi, ailenin tanımı ve kapsamı ile ilgili olarak üye ülkeler arasındaki farklı kültürlerden kaynaklanan, uygulanması noktasındaki sorunlar ve bu sorunların ne şekilde çözülebildiğini çözülemediğini dile getirereceğiz. Nitekim tezimizin sonucunda, ortak bir aile kavram ve kültürünün bulunmaması nedeniyle ortak bir hukuki düzenleme, ortak bir uygulama ve yine her olayda aynı şekilde verilmesi beklenen mahkeme kararı hayali kurmanın yakın zamanda mümkün olmadığı sonucuna vardığımızı belirtebiliriz.
Özet (Çeviri)
There are obligations of states at the point of protection of the family, which is the basis of social order. There are many different approaches and methods of protection for the protection of rights guaranteed by the European Convention on Human Rights. Our thesis is composed of three parts, the first one explains more the definition of the family and their frame in the ECHR. Secondly, the positive obligations of the state and thirdly we tried to describe to the negative obligations of state. In the context of the definition and scope of the concept of the family in our work, we will deal with the negative and positive obligations of the states in the European Court of Human Rights, which is the implementer of the European Convention on Human Rights, We will also say that the European human rights convention, the definition and scope of the family, can not solve the problems of the implementation and the ways in which these problems can be solved, stemming from different cultures among the member countries. As a matter of fact, we can conclude that, because of the lack of a common family concept and culture, we have a common legal arrangement, a common practice, and the result that it is not possible to imagine the court decision which is expected to be given in the same way in the near future.