AİHM kararlarında sığınmacı çocuklar ve çocuğun üstün yararı ilkesi
The concept of the best interests of the child in the decisions of the European Court of Human Rights regarding migrant children
- Tez No: 1010694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuğun üstün yararı kavramı, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin (ÇHS) 3. Maddesinde düzenlenen temel bir ilke olup devlet organları tarafından gerçekleştirilen ve çocukları ilgilendiren tüm faaliyetlerde esas alınmaktadır. Bu kavram, birçok uluslararası sözleşme ve metinde yer almakla birlikte net bir tanımı bulunmamaktadır. Avrupa Konseyi sistemine bakıldığında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) içerisinde doğrudan çocuklara ilişkin bir düzenleme ve çocuğun üstün yararı ilkesini içeren herhangi bir madde mevcut değildir. Ancak Avrupa Konseyi üyesi devletlerin tamamının ÇHS'ye taraf olmasının etkisiyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) çocukları ilgilendiren kararlarda sıklıkla ÇHS'ye atıfta bulunarak çocuğun üstün yararı ilkesinin idari makamlar tarafından gözetilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Göçmen çocuklarla ilgili AİHS sisteminde üstün yarar ilkesinin belirgin bir şekilde öne çıktığı başlıca alanlar, idari gözetim tedbirleri, yaş tespiti prosedürleri ve sınır dışı kararlarıdır. Göçmen çocuklarla ilgili verilen idari gözetim kararlarında işkence ve kötü muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı ile özel ve aile hayatına saygı hakkı gibi temel insan hakları ön plana çıkmaktadır.Yaş tespitine ilişkin uygulanan prosedürlerin hukuka uygunluğu incelenirken aile hayatına saygı hakkı önemli bir değerlendirme kriteri olarak ele alınmaktadır. Aynı şekilde, göçmen çocuklar veya ebeveynleri hakkında verilen sınır dışı kararlarında da özel ve aile hayatına saygı hakkının ihlali riski dikkatle değerlendirilmektedir.Bu tezde, farklı hukuki süreçlerde çocuğun üstün yararı ilkesinin ne derece dikkate alındığı ve bu ilkenin karar mekanizmalarındaki ağırlığı tartışılacaktır. Bu tezin temel amacı, çocuğun üstün yararı ilkesinin farklı dava türlerinde bir ölçüt olarak kullanılmasının çocuk haklarını geliştirme açısından sunduğu fırsatları ve aynı zamanda soyut bir kavram olmasından kaynaklanan zorlukları derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda, söz konusu ilkenin pratikte nasıl uygulanabileceği ve çocuk haklarının etkin bir şekilde korunmasına katkı sağlayabileceği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of the best interests of the child is a fundamental principle enshrined in Article 3 of the Convention on the Rights of the Child (CRC) and serves as the guiding principle for all activities undertaken by state bodies that concern children. Although this concept appears in numerous international conventions and instruments, it lacks a precise definition.Within the framework of the Council of Europe, the European Convention on Human Rights (ECHR) does not include a specific provision directly addressing children or explicitly incorporating the principle of the best interests of the child. However, the fact that all member states of the Council of Europe are parties to the CRC has influenced the European Court of Human Rights (ECtHR) to frequently refer to the CRC in decisions concerning children, emphasizing that administrative authorities must consider the best interests of the child. In the context of migrant children, the principle of the best interests of the child prominently emerges in the ECHR system in areas such as administrative detention measures, age determination procedures, and deportation decisions. In decisions regarding the administrative detention of migrant children, fundamental human rights such as the prohibition of torture and ill-treatment, the right to liberty and security, and the right to respect for private and family life come to the forefront. When examining the legality of age determination procedures, the right to respect for family life is a critical criterion. Similarly, in deportation decisions concerning migrant children or their parents, the risk of violating the right to respect for private and family life is carefully assessed. This thesis will examine the extent to which the principle of the best interests of the child is taken into account in different legal processes and the weight of this principle in decision-making mechanisms. The primary aim of this thesis is to explore the opportunities that arise from using the best interests of the child as a benchmark in various types of cases for advancing children's rights, as well as the challenges stemming from the abstract nature of this concept. In this context, the study will evaluate how this principle can be practically implemented and how it can contribute to the effective protection of children's rights.