Dezavantajlı gruplara yönelik sosyal sorumluluk kampanya algılarının tüketici tutumu, satın alma niyeti ve kurum imajına etkisi
The effects of social responsibility campaigns' perceptions on consumer attitude, purchase intention and corporate image according to disadvantaged groups
- Tez No: 504241
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS); işletmelerin eylemlerinden etkilenen ve dolayısıyla işletmenin başarısını da etkileyebilecek olan tüm paydaşlarına karşı yerine getirmesi gereken sorumlulukları kapsamaktadır. Bu sorumlulukların içinde doğal çevreyi korumak, kaliteli ve güvenilir ürünler sunmak, çalışanların temel hak ve özgürlüklerini korumak ve gözetmek, toplumun refah düzeyine katkıda bulunacak eylemlerde bulunmak, yatırımcıların ve ortakların haklarını korumak ve işletmeyi karlı ve verimli şekilde yönetmek sayılabilir. Son on yılda Sosyal Bilimler yazınında yoğunluğu artarak devam eden KSS çalışmaları, Uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmeler için daha da önem arz etmektedir. KSS çalışma alanı içerisinde dezavantajlı gruplar da mevcuttur. Toplumda avantajlı grupların yardımına ve/veya desteğine ihtiyaç duyan bu gruba ilişkin yapılan KSS projelerine ilişkin tüketicilerin algılarının ne olduğu, araştırma problemi olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı; işletmelerin dezavantajlı gruplara yönelik sosyal sorumluluk kampanyalarının; tüketici tarafından nasıl algılandığı, bu gruplara yönelik tüketici farkındalığı yaratımı, bu kampanyaların tüketici tutum ve davranışlarına etkisi ile işletmelerin kurumsal imajına etkisinin ortaya konmasıdır. Çalışma bu yönüyle tanımlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Çalışmanın araştırma yöntemi anket yöntemidir. Araştırma Ankara ili merkez ilçesinde kolayda örnekleme yapılarak uygulanmıştır. Türkiye'nin cinsiyete göre dağılım oranının birbirine oldukça yakın olması dolayısıyla araştırma 200 kadın ve 200 erkek, 18 yaş ve üstü bireylere uygulanmıştır. Araştırma ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk kampanyaları kapsamında bireylerin 'Dezavantajlı Gruplara' yönelik olan algı ve tutumlarının ne olduğu ve bunların marka imajına etkisi ölçülerek sosyal bilimlerde ilgili disiplinlere kazandırılmıştır. Ayrıca araştırma sonuçları işletmelerin marka güvenilirliği, sosyal fayda ve yardımseverlik stratejilerinde dikkate alacakları önemli bilimsel verileri açığa çıkarmıştır. Araştırmamızın sonucunda tüketicilere Sivil Toplum Kuruluşu bilincinin yansıtılması gerektiği saptanmıştır. Kurumların görsel medya ile bağış bilincinin oluşturulacağı ve güncel toplumsal meselelere dikkat etmesi ile daha büyük kitlelere ulaşılacağı sonuçlarına varılmıştır. Tüketicilere yardım etme davranışının asıl amacının yansıtılması gerektiği, tüketicilerin destekleyeceği KSS alanı“eğitim”olarak saptanmıştır. Marka güvenilirliğinin ve kurumların uyguladığı KSS faaliyetlerinin tüketici satın alma davranışı üzerinde pozitif yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) is affected by corporations' actions. Stakeholders affect corporations' achievement and CRS includes corporations' responsibilities against their stakeholders. These responsibilities could be sorted as to protect the natural environment, to supply quality and safe product, to protect the employees' rights and freedom, to contribute the welfare of society, to protect the rights of partners and investors and also to manage corporation efficiently. Last decade CSR studies, increasingly continue in the field of Social Science, are important for the corporations achieving in international. Disadvantaged groups are also available within the CSR study. In society, disadvantaged groups need help. According to these people's need there are some CSR projects and consumer attitude toward CSR project is defined as a research problem on this study. The aim of this study is businesses' social responsibility campaigns for disadvantaged groups and how the consumer perceives them, the creation of consumer awareness for his groups, the impact of these campaigns on consumer attitudes and behaviors and corporate image of corporations. We used the survey as a research method and research applied as a convenience sampling method in Ankara city. Study implemented people over the age of 18 and included 200 women and 200 men in Ankara city. With this study we find out the consumers' attitude toward disadvantaged group according to their social responsibility campaigns' perceptions on consumer attitude and purchase intention. Also, study reveals the important results for corporations brand reliability, their social necessity and cooperativeness strategies. As a result, corporations must instill Non-Government Organization's conscious. Organization can use visual media for donation conscious. Besides, if corporations take care today's social problems, they could reach big masses. The main purpose of to help other people should be reflected to consumers and also the field of“education”has been determined as an area of CSR which consumers will support. Results found that brand reliability and CSR which organizations implemented has positive effect over consumer buying behavior.