Minimization of tardiness in after-sales production of wire-harness in automotive industry with high product variety
Otomotiv sanayisindeki yüksek ürünlü kablo satış sonrası üretimindeki geç kalmış işleri minimum seviyeye indirme
  1. Tez No: 504246
  2. Yazar: ALTAR İBRAHİM FİDANSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ERKAN KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda, otomotiv elektrik-kablo yan sanayisindeki artan rekabet nedeniyle, tedarikçiler müşterilerini elde tutabilmek için daha iyi satış sonrası hizmet sunmaktadırlar. Bu satış sonrası üretimin yönünün değişmesinin ve bir pazarlama stratejisi haline gelmesinin ana nedenidir. Bundan dolayı, yüksek üretim verimliliği sistemde istenilmekte ve geciken iş sayıları enküçüklenecektir. Bu çalışma sadece üretilebilir işleri üretime vererek kablo yan sanayisindeki bir şirketin satış sonrası üretiminde ağırlıklı gecikmelerin en aza indirilmesi ile ilgili gerçek bir yaşam problemini içerir. İlk olarak tam sayılı matematiksel programlama modeli önerilmiştir. Daha sonra, gerçek büyük boyutlu problemin çözülmesinde yeterince hızlı olan uygulanabilir ve kullancı dostu bir uygulama elde etmek için sonuçları ile birlikte sezgisel bir yöntem önerilmiştir. Sezgiselin performansı literatürdeki geleneksel meta-sezgisel yöntemlerden bir tanesi ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar önerilen sezgiselin daha kısa süre içersinde daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ayrıca, ağırlıklı gecikmeleri enküçükleyen bir uygulama tezin sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, suppliers provide better after-sales services due to increasing competition in the wire-harness automotive supply industry to keep their customers loyal. This is the main reason why after-sales production changes its direction and becomes a marketing tactic. Therefore, high production efficiency in the system is desired, and the number of tardy jobs would be decreased. This study addresses a real-life problem of minimizing weighted tardiness in after-sales production of a wire-harness company by releasing only feasible jobs into the system. First, an integer programming model is proposed. Then, a heuristic algorithm is proposed with its computational results to have an applicable and user-friendly application which is fast enough to solve real large-scale problem. Performance of heuristic is compared with one of the traditional metaheuristics in the literature. Results present that proposed heuristic method provides better solutions in shorter computational times. Also, an application of weighted tardiness minimization is presented at the end of the thesis.