Yeme tutumunun cinsiyet değişkenine göre duygusal ve bilişsel şemalarla olan ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation of eating habits with emotional and cognitive schemes according to gender
  1. Tez No: 504247
  2. Yazar: BURCU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada kadın ve erkeklerin yeme tutumlarının duygusal ve bilişsel şemalarla ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya 425'i kadın 307'si erkek toplam 732 kişi katılmıştır. Kişilere Sosyodemografik Veri Form-I, Young Şema Ölçeği, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve Leahy Duygusal Şema Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin sonuçları incelendiğinde bireylerin yeme tutumlarının duygusal ve bilişsel şemalarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Erkeklerin yeme tutumları ile duygusal şemaları arasında doğrusal bağlantı olduğu kadınların ise yeme tutumlarının duygusal şemaları ile dolaylı ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda kadın ve erkeklerin yeme tutumlarının bilişsel şemaları ile ilişkili olduğu görülmektedir. Katılımcıların yeme tutumlarının duygusal ve bilişsel şemalarıyla ve yaşlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kadın ve erkeklerin yeme tutumlarının duygusal ve bilişsel şemaları ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between eating attitudes of men and women with emotional and cognitive schemes was investigated. A total of 732 people which includes 425 female and 307 male was participated to the research. Sociodemographic Date Form-I, Young Schema Scale, Yale Eating Dependence Scale and Leahy Emotional Schema were applied to the participated. When the result of the survey participants were examined, it was found that the emotional and cognitive schemas of the eating attitudes of the individuals varied according to the sex. It was found that men had linear relationship between emotional schemas and eating attitudes in the other hands, women had an indirect relationship between emotional schemas and eating attitudes. At the same time it is also seen that the eating attitudes of women and men are related to cognitive schemas. Participants' eating attitudes were found to be associated with the emotional and cognitive schemas and the age of the participants. As a result, it was determined that eating attitudes of women and men are related to their emotional and cognitive schemas.