Utilization of Chlorella and Daphnia as natural food sources and their combination as a feed supplement compared to commercial feed for common carp (Cyprinus carpio)
Doğal bir besin kaynağı olarak Chlorella ve Daphnia ve bunların kombinasyonlarının kullanılması ve sazan balığı (Cyprinus carpio) yetiştiriciliğinde ticari yemler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 504248
  2. Yazar: AMANJ IBRAHIM BAIZ BAIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ŞENOL PARUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalıĢma doğal iki besin kaynağı olan fitoplanton Chlorella spp. ile zooplankton Daphnia spp.‟nin ve kombinasyonlarının gıda katkısı olarak kullanılmasının etkilerinin değerlendirilmesi ve bunların pullu sazan (Cyprinus carpio L.) yavruları (fingerling) için kullanılan ticari yemlerle karĢılaĢtırılması amacıyla gerçekleĢtirilmiĢtir. ÇalıĢma Irak‟taki Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Bilimleri Fakültesi Hayvan Bilimleri Bölümü balık laboratuvarlarında, 12 hafta süre ile gerçekleĢtirilmiĢtir. ÇalıĢmada kullanılan balıkların boyutları değiĢken olup, ağırlıkları 25,07 ile 37,21 g arasında değiĢmektedir ve ortlama baĢlangıç ağırlığı 28,58 g‟dır. Balıklar önce 21 gün boyunca laboratuvar Ģartlarına alıĢtırılmıĢ olup, bu süre boyunca ve beslenme deneyleri baĢlatılmadan önce kontrol peletleri ile (% 28.06 protein) beslenmiĢlerdir. Ardından iki farklı dozda Chlorella spp. ve Daphnia spp. ile katkılandırılmıĢ yemler ayrı ayrı ve birlikte verilerek, balıkların büyüme performansları, yemden faydalanmaları, kan değerleri, biyolojik değerleri ve kimyasal kompozisyonları incelenmiĢ ve fingerlinglerin organoleptik (duyusal) değerlendirmeleri yapılmıĢtır. Kontrol grubu (T1) balıklara hiç Chlorella veya Daphnia kullanılmadan yalnızca ticari yemler verilirken, diğer altı gruptaki balıklar kontrol diyetine ilaveten, belirtilen değerlerde Chlorella spp. tozu ve dondurulup kurutulmuĢ Daphnia spp. eklenerek beslenmiĢlerdir: (T2) 25 g Chlorella/ kg diyeti ile, (T3) 50 g Chlorella/kg diyeti ile, (T4) 25 g Daphnia/ kg diyeti ile (T5) 50 g Daphnia/ kg diyeti ile, (T6) 25 g Chlorella + 25 g Daphnia/kg diyeti ile, ve (T7) 50 g Chlorella + 50 g Daphnia/kg diyeti ile. Her besleme grubu için üçer tekerrür yapılmıĢ ve 100 L‟lik tanklarda altıĢar pullu sazan fingerlingi stoklanıp, deneysel yemlerle günde iki defa beslenmiĢlerdir. Sonuçlar, Chlorella spp., Daphnia spp. ve onların kombinasyonunun pullu sazan için çok uygun yem takviyeleri olduklarını göstermiĢtir. Her tanka hava kompresörleri yardımı ile uygun Ģekilde havalandırma da temin edilmiĢtir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effect of adding the two natural food sources, phytoplankton Chlorella spp., zooplankton Daphnia spp. and their combination as a feed supplement and compared them to commercial feed for common carp (Cyprinus carpio L.) fingerlings with different levels. The study was performed in fish laboratory of Animal Sciences Department/ College of Agricultural Sciences/ University of Sulaimani in Iraq, for 12 weeks. The size of fish were varying and the weight ranged between (25.07-37.21 g) with mean initial weight (28.58 g). The fish were acclimated to laboratory conditions and fed with control pellets ( 28.06 % protein) prior to the feeding trials for 21 days, to test the effect of two different levels of the Chlorella spp., zooplankton Daphnia spp. alone and in combination on growth performance, feed utilization, blood parameters, biological parameters, chemical composition and organoleptic (sensory) evaluation of fingerlings. The control treatment (T1) fish were fed a commercial diet without adding any amount of Chlorella and Daphnia , while in other six treatments fish fed control diet with adding Chlorella spp. powder and freeze-dried Daphnia spp. as following: (T2) with 25 g Chlorella/ kg diet, (T3) with 50 g Chlorella/ kg diet, while, in (T4) with 25 g Daphnia/ kg diet, (T5) with 50 g Daphnia/ kg diet, (T6) with 25 g Chlorella + 25 g Daphnia/ kg diet and ( T7) with 50 g Chlorella + 50 g Daphnia/ kg diet. Each treatment had three replicates in which six fingerlings common carp were stocked in each 100 L tank which feed the experimental diets twice daily. The results showed that both Chlorella spp., Daphnia spp. and their combination were very suitable feed supplements for common carp