Dikkat eksikliği ve dürtüselliğin sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile olan ilişkisinin incelenmesi
An analyzing of the relationship between attention deficit and impulsivity using social media and fear of missing out
- Tez No: 504249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı dikkat eksikliği ve dürtüselliğin sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 425'i kadın 307'si erkek olmak üzere toplam 732 kişi katılmıştır. Katılımcılar Sosyodemografik Soru Formu, Sosyodemografik Soru Formu-2, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11) ve Üsküdar Fomo Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre dikkat eksikliği ve sosyal medya kullanımı arasında direk olarak anlamlı bir ilişki bulunamazken, dürtüsellik ile sosyal medya kullanımı arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunların yanında, cinsiyete göre değerlendirildiğinde de dikkat eksikliği ve dürtüsellik ile sosyal medya kullanımı arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda dikkat eksikliği ve dürtüsellik ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında da doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre bakıldığında ise kadınlarında erkeklerinde dikkat eksikliği ve dürtüselliklerinin gelişmeleri kaçırma korkusu ile bağlantılı olduğu görülmektedir. Bunlara ek olarak cinsiyet ile sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı bir farklılık olmazken, yaş ile sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak kadınlarda da erkeklerde de dikkat eksikliği ile dürtüselliğin sosyal medya kullanımı ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile ilgili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between attention deficit and impulsivity, social media use and fear of missing out was investigated. A total of 732 people which includes 425 female and 307 male was participated to the research. Sociodemographic Date Form, Sociodemographic Date Form-2, Adult ADHD Self-Report Scale, Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11) and Uskudar Fomo Scale were applied to the participated. According to the obtained from the research, there was no direct relationship between attention deficit and use of social media, it is concluded that there is a significant relationship between impulsivity and social media use. In addition, when assessed according to sex, there was a significant relationship between attention deficit and impulsivity and social media use. At the same time, there was a linear relationship between attention deficit and impulsivity and fear of missing out. According to sex, it is seen that the lack of attention and the impulsiveness of men and women are related to the developmental fear of missing out. In addition, there was no significant difference between gender and social media use and developmental fear of missing out, but there was a significant difference between age and social media use and fear of missing out. As a result, it has been determined that in both women and men, attention deficit and impulsivity are related to social media use and fear of missing out.