Women elementary school teachers in Turkey: Continuity and change in the formation of a gender identity vis a vis professional ideologies and state policies
Türkiye'de kadın ilkokul öğretmenleri: Meslek ideolojileri ve devlet politikaları itibariyle bir toplumsal cinsiyet kimliğinin kuruluşunda değişim ve devamlılık
- Tez No: 504256
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Bu çalışma, yakın dönemde Türkiye'de ilkokul öğretmenliği mesleğine ait toplumsal cinsiyet rejiminin, farklı kuşaklardan kadınların deneyimlerinde sergilediği değişim ve süreklilikleri, yaşamöyküsü anlatılarına dayalı olarak incelemektedir. Meslekte profesyonel ideoloji ve devlet politikaları odağında ele alınan yeni-liberal dönüşüm sürecinin, toplumsal cinsiyet boyutunu irdelemektedir. İlkokul öğretmenliği, kadınlar açısından uygun ve saygın bir meslek olarak kurgulana gelmiştir. Bunun sebebi, kadınlık ve sınıf öğretmenliği, ev işleri ve sınıf işleri, ev ve sınıf mekanı arasında hayal edilen devamlılık ve uyumdur. (Uygun) kadınlık ve ilkokul öğretmenliğini birbirine referansla kurgulayan bu kültürel çerçeve, bütün ülkelerde, mesleğin tarihi ve kadınlarınkinin iç içe geliştiği bir modern dönem yakın geçmiş ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, meslekte yeni liberal dönüşümle gelen kadınlaşmanın yakın tarihi ve güncel dinamiklerine odaklanmaktadır. Mesleğin toplumsal cinsiyet rejimi ve bu rejimde gözlenen süreklilik ve farklılıklar farklı kuşakların deneyimleri üzerinden analiz edilmektedir: Fakülte öncesi öğretmen eğitim kurumlarından mezun olanlar, fakülte mezunları ve KPSS sınavı koşulu ile karşılaşan, öğretmen işsizliği dönemi öğretmenleri. Çalışmanın bulguları, bir zamanlar mesleğin toplumsal cinsiyet rejimini belirlemiş olan kadın saygınlık kodlarının zayıflamakta olduğuna ve bunun kadınların güçlenmesi açısından hem olumlu hem olumsuz sonuçlar ortaya koyduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the gender regime of the elementary school teaching profession and the continuities and changes that has taken place in this gender regime within the recent period, drawing upon the life story narratives of the women from different generations. As such, it addresses the gender dimension of the neoliberal transformation in this field, focusing on the changes in professional ideologies and state policies. Elementary-school teaching has come to be considered as proper and respectable occupation for women. Main reason for this is the imagined harmony and complementarity between the nature of womanhood and early-grades teaching, house and classroom, and housework and classroom work. This cultural convention constructing (proper) womanhood and elementary school teaching with reference to each other has created a modern past for the nations, where histories of the profession and of women appear interwoven. This thesis looks closer to the near past and current dynamics of the feminization in the profession which has taken place mostly upon neoliberal transformation. It analysis the gender regime of the profession and the continuities and changes therein throughout the experiences of three generations: Graduates of pre-faculty teacher education institutions, faculty graduates, and those who met the KPSS (PPSE) grade criterion in assignment during times of teacher unemployment. Findings of the study indicate that the female respectability codes once dominated the gender regime has been debilitated in the occupation, with both negative and positive consequences for women's empowerment.