Antandros kazısı yamaç ev Roma Dönemi seramikleri
Roman Period ceramics of terrace house at antandros
  1. Tez No: 504257
  2. Yazar: RABİA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Antandros antik kentinin Geç Roma yerleşimine ait Yamaç Ev'in ortaya çıkarılması, kuruluş ve kullanım evrelerinin belirlenebilmesi adına yapılan çalışmalarda ele geçen Roma dönemine ait seramik malzeme bu tezin kapsamını oluşturmaktadır. Bu kapsamda incelenen 771 adet malzeme öncelikli olarak form gruplarına göre değerlendirilmiştir. Formlarına göre yapılan sınıflandırmada terra sigillatalar içinde İtalyan Sigillata, Doğu Sigillata A, B, C, Pergamon Sigillata grupları, Kırmızı Astarlı seramik grupları içinde Afrika Kırmızı Astarlı Seramikleri, Phokaia Kırmızı Astarlı Seramikleri, Light Colored Ware grupları belirlenmiştir. Bu gruplar dışında kandil, oinophoros, matara, pyksis, gri seramik, thin walled ware, unguentarium, servis kapları, amphoralar, pişirme kapları, lekane, situla, depolama kapları, kapaklar diğer görülen formlar arasında yer alır. Söz konusu örnekler içinde yoğun olarak görülen Küçük Asya üretimlerinin yanı sıra İtalya, Afrika, Attika ve Pontus üretimleri de tespit edilmişidir. Ayrıca, çok sayıda yerel üretim seramik tespit edilmiştir. Bu yerel üretimlerin bir kısmının dominant seramik üretimlerini taklit etmesine karşın özgün formlar da görülmektedir. Yamaç Ev Sektörü'nde ele geçen ve tez kapsamına alınan malzeme, tarihsel olarak değerlendirildiğinde, en erken örnekler İ.Ö. 2. yüzyılın sonu-İ.Ö. 1. yüzyıla ait Doğu Sigillata A örnekleri içinde yer alır. En geç örnekler ise İ.S. 7. yüzyıla ait olan Afrika ve Phokaia Kırmızı seramiklerinin geç üretimleri arasında görülür.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the Roman ceramics material recovered from the works carried out in order to uncover the Terrace house belonging to the Late Roman settlement of Antandros antique city and to determine the foundation and usage phases. In this context, primarily form groups evaluated 771 items examined. In the classification made according to their forms, Italian Sigillata, East Sigillata A, B, C, Pergamon Sigillata groups in the terra sigillata, African Red Slip Ware, Phocean Red Slip Ware and Light-Colored Ware groups in the red slip ceramic groups were determined. Other than these groups, there are other forms such as oil lamps, oinophoros, canteen, pyksis, gray ceramics, thin walled ware, unguentarium, Jugs, amphora, cooking wares, lekanai, situla, storage vessels and lids. In addition to the Asia Minor productions that are seen intensively in the mentioned examples, the productions of Italy, Africa, Attica and Pontus have also been determined. In addition, numerous local production ceramics have been identified. Although some of these local productions imitate the dominant ceramic production, the original forms are also seen. When ceramics which were recovered Terrace House and included in the thesis is evaluated in a historical way, the earliest examples included in examples of Eastern Sigillata A are belongs the end of 2th century BC-beginning of the 1st century BC. The latest examples are seen among the late production belonging to the 7th century of Africa and Phocean Slip Ware.