Disiyandiamid temelli Cu(II) komplekslerinin sentezi, süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri ve antikanser özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of disiyandiamid based Cu(II) complexes, investigation of superoxide dismutase enzyme activities and anticancer properties
- Tez No: 504263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında 2-siyanoguanidin molekülünden çıkılarak Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Komplekslerin süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri (SOD) ve antikanser özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen kompleksler FTIR, elementel analiz, kütle spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edildi. [Cu(L1)2](ClO4)2 ve [Cu(L2)2](ClO4)2 komplekslerinin tek kristalleri elde edildi ve bu komplekslerin molekül yapıları X-ışını kırınım yöntemi ile aydınlatılmıştır. Bu tez çalışmasında sentezlenen komplekslerin süperoksiti katalitik olarak parçalama (SOD) kabiliyetleri incelenerek oksidatif sitres tedavisinde ilaç olabilme potansiyelleri araştırılmıştır. Sentezlenen kompleksler arasında [Cu(L2)2](ClO4)2 kompleksi en yüksek SOD aktivitesine sahip olup (Kcat = 6.67 × 106 M-1 s-1) bu kompleks literatürde bulunan MnSalen(EUK8) ve Mn(III)Porfirin komplekslerinden daha yüksek SOD aktivitesine sahip olduğu bulunmuştur. Sentezlenen komplekslerinin servikal kanser hücre (HeLa) ve Glioblastomla (GBM) U-118 hücre hatlarında antiproliferatif etkileri in-vitro olarak incelenerek antikanser özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis new Cu(II) complexes derived from 2-cyanoguanidine were synthesized and their superoxide dismutase enzyme activity (SOD) and anticancer properties were examined. Structure-reactivity relationships were invetigated in detail. The synthesized complexes were characterized by FTIR, elemental analysis and mass spectroscopy methods. Single crystals of [Cu(L1)2](ClO4)2 and [Cu(L9)2](ClO4)2 complexes were obtained and the molecular structures of these complexes were analyzed by X-ray diffraction studies. Among the complexes synthesized, [Cu(L2)2](ClO4)2 complex has the highest SOD activity with Kcat value of 6.67 × 106 M-1 s-1 and the SOD activity of the complex is higher than the MnSalen (EUK8) and Mn(III) porphyrin complexes in the literature. The antiproliferative effects of the synthesized complexes were examined in vitro in Cervical cancer cell (HeLa) and Glioblastoma (GBM) U-118 cell lines.