Alkoksi türevli disiyandiamid ligandlarını içeren nikel (II) komplekslerinin yapısal, elektronik ve moleküler özelliklerinin kuantum kimyasal hesaplamalar ile araştırılması
Investigation of the structural, electronic and molecular properties of the nickel (II) complexes containing alkoxy derivative dicyandiamide ligands
- Tez No: 547936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Disiyandiamid ya da siyanoguanidin aktif nitril grubu içereir ve iki tautomerik yapıya sahiptir. Söz konusu bileşikler, çeşitli organik bileşiklerin sentezinde, yavaş ve sürekli azot salan gübrelerde, yangın önleyici maddelerin yapımında, yapıştırıcılar, su arıtma sistemlerinde, devre kartları için epoksi laminantlarda, boya onarımında, deri ve kauçuklarda kullanım alanlarına sahiptirler. Bu çalışmada, alkoksi türevli disiyandiamid ligandları B3LYP/6-31+G(d,p) seviyesinde araştırıldı. Söz konusu ligandların tautomer yapıları ve bu yapıların kararlılıkları incelendi. Kararsız olan tautomerin, Ni(II) ile oluşturduğu komplekslerin yapısal ve elektronik özellikleri B3LYP/6-31+G(d,p)(LANL2DZ) seviyesinde araştırıldı. Ni(II) komplekslerinin geometrik yapısı bozuk kare düzlem olarak bulundu. Spektral veriler çalışılan komplekslerin birbirine benzediğini gösterdi. Bazı elektronik yapı tanımlayıcıları ile komplekslerin NLO özellikleri ve biyolojik aktiflikleri öngörüldü. Elde edilen sonuçlara göre, kompleks (1) NLO materyali üretmek için en uygun bir bileşik olarak bulunurken, kompleks (4) biyolojik uygulamalar için en iyi bileşik olarak belirlendi. Çalışılan komplekslerin 3WZE proteinine karşı moleküler doklama hesapları yapıldı ve kompleks (4) en uygun ilaç adayı olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Dicyandiamide or cyanoguanidine contains the active nitrile group and has two tautomeric structures. These compounds are used in the synthesis of various organic compounds, in slow and continuous nitrogen-releasing fertilizers, in the production of fire-prevention agents, in adhesives, in water treatment systems, in epoxy laminates for circuit boards, in paint repair, in leather and rubbers. In this study, dicyandiamide with alkoxy derivative were investigated at B3LYP/6- 31+G(d,p) level. The tautomeric structures of these ligands and their stability were investigated. The structural and electronic properties of the Ni(II) complexes of unstabil tautomer were investigated at B3LYP/6-31+G(d,p)(LANL2DZ) level. The geometric structure of the complexes was found as distorted square planar. The spectral data showed that the studied complexes were similar. Some electronic structure descriptors were calculated to predict the NLO properties and biological activity of these Ni(II) complexes. According to the results, complex (1) was found to be a suitable compound for NLO applications, whereas complex (4) was the best structure that could be used biologically. Molecular docking calculations between 3WZE protein and the studied complexes were performed and complex (4) was found as the most suitable drug.