Biguanid ligandlarının metal komplekslerinin sentezi, DNA ile etkileşimlerinin spektrofotometrik ve elektrokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Synthesis of metal complexes of biguanide ligands and their interaction with DNA by spectrophotometric and electrochemical methods
  1. Tez No: 564016
  2. Yazar: SÜMEYYE DİLİTATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇEŞME, DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında 2-siyanoguanidinden(disiyandiamid) türetilen Cu (II) ve Ni (II) kompleksleri, metforminden türetilen Pt (II) kompleksi sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin karakterizasyonu FT-IR, kütle spektrumu, elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca [Cu(L1)2](ClO4)2 kompleksinin yapısı X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Bu kompleksin yapısında Cu (II) iyonları dört koordinatlı olup yaklaşık kare düzlem geometrilidir. [Cu(L1)2](ClO4)2 kompleksinin kristal yapısı hidrojen bağları ile kararlı hale geldiği görülmüştür. 2-Siyanoguanidinden türetilen ligandlar, Cu (II) veya Ni (II) iyonlarının nükleofilik katılması ile oluşmuştur. Elde edilen metal komplekslerinin DNA molekülü ile etkileşimleri elektrokimyasal (Dönüşümlü Voltametri) ve spektrofotometrik (UV-Vis, Fotolüminesans spektroskopileri) olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cu (II) and Ni (II) complexes derived from 2-cyanoguanidine (dicyandiamide), Pt (II) complex derived from metformin were synthesized. Characterization of the synthesized complexes is characterized by FT-IR, mass spectrum, elemental analysis methods. In addition, the structure of the complex [Cu(L1)2](ClO4)2 was determined by X-ray diffraction method. In the structure of this complex, the Cu(II) ions are four coordinate and the approximate square planar geometry. The crystal structure of the [Cu(L1)2](ClO4)2 complex was found to be stable by hydrogen bonds. 2-Cyanoguanidine-derived ligands are formed by the nucleophilic addition of Cu(II) or Ni(II) ions. The interaction of the obtained metal complexes with the DNA molecule was investigated as electrochemical (Cyclic Voltammetry) and spectrophotometric (UV-Visible, Fluorescence Spectroscopy).