Çalışma alanlarında ortam ölçüm değerlerinin incelenmesi: Uşak üniversitesi örneği
Investigation of environmental measurement values in working areas: Example of Usak University
- Tez No: 504284
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ŞANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uşak Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı Uşak Üniversitesi personelinin çalışma ofislerinde, ofislerdeki çalışma ortamından kaynaklı fiziksel risk etmenlerini belirleyerek, ortam değerlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kabul edilen sınır değerler ile uyumlu olup olmadığını inceleyip, önerilerde bulunmaktır. Çalışmanın amacı için belirlenen ofislerde; gürültü, aydınlık şiddeti, termal konfor değerleri (nem, sıcaklık ve hava akım hızı), elektromanyetik etki ve radyasyon ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda, ölçüm yapılan tüm ofislerde hava akım hızının değerinin 0 (sıfır) olduğu tespit edilmiştir ve havalandırma sisteminin olmamasının bu duruma sebep olduğu gözlenmiştir. Hava akım hızı dışındaki ölçüm yapılan tüm değerlerin, bakanlıkça kabul edilen sınır değerler ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ortam ölçüm değerlerinin, bakanlık tarafından kabul edilen değerler ile uyumlu olması, çalışma ortamının fiziksel risk etmenleri açısından sağlıklı olduğunu göstermektedir. Havalandırma sistemi yerine kullanılan duvar tipi klimalar, havalandırma sisteminin görevini kısmen yerine getirdiği ancak, havalandırma sistemlerinin asıl görevi olan hava akım hızına katkıda bulunmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the physical risk factors originating from the work environment in the offices of the Uşak University personnel and examine the environment values in accordance with the limit values accepted by the Ministry of Labor and Social Security and make suggestions. In offices designated for the purpose of working; noise, luminous intensity, thermal comfort values (humidity, temperature and air flow rate), electromagnetic effect and radiation measurements. As a result of the measurements made, it was observed that the value of the air flow rate is 0 (zero) in all the metered offices and it is observed that the absence of the ventilation system causes this situation. It has been determined that all measured values outside the airflow velocity are in accordance with the limit values accepted by the ministry. The fact that the environmental measurement values are in accordance with the values accepted by the ministry indicates that the working environment is healthy in terms of the physical risk factors. Wall-type air-conditioners used in place of ventilation systems have also been found that the ventilation system partially fulfills its duty, but does not contribute to the air-flow velocity, which is the main task of the ventilation systems.