Responding the challenges of preserving an industrial network as heritage: Turkey Cellulose and Paper Factories (SEKA)
Bir endüstri ağını miras olarak korumak: Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları (SEKA)
- Tez No: 504296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
Endüstri mirası yerleri, endüstriyel üretimin ve süreçlerin somut ve soyut tüm yönlerini kapsar. Bu yerler, dönemlerinin ideolojik, politik, ekonomik ve sosyal değişimlerine ve bu değişimlerin neden olduğu sanayileşme,“sanayisizleşme”ve sanayileşme sonrası süreçlere tanıklık eder. Dolayısıyla, endüstri mirası yerleri, çeşitli bağlamlar ve dönemler ile kurdukları etkileşim ile şekillenmiş olan oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Öte yandan her coğrafyada, o coğrafyanın kendi bağlamına uygun olarak, sanayiye dair süreçler farklılaşarak yaşanır. Dolayısıyla endüstri mirası yerine dair değerler, sorunlar ve potansiyeller, yerin kendi özellikleri yanı sıra, bulunduğu bağlam ile de yakından ilişkilidir. Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları (SEKA), Erken Cumhuriyet Dönemi'nde kurulmuş olan, Türkiye'deki sanayileşme sürecinin en erken temsilcilerinden biridir.“Yeni”ülkenin hedeflerini gerçekleştirmek amacına uygun olarak, üst-ölçek kalkınma planının bir parçası olarak tasarlanmıştır. Zamanla ülke genelinde farklı bölgelere yayılmış bir sanayi ağı haline gelmiştir. Kuruluşundan kapanışına, içinde bulunduğu yerleşim yerleri ve bölgeler ile etkileşimde bulunarak, bu bölge ve yerleşim yerlerini şekillendirmiştir. Ancak, politik, ekonomik ve sosyal değişimler nedeniyle ülkenin kalkınmasında oynadığı rol zamanla yok olmuş, bunun sonucunda da önce ihmal edilmiş ve sonra özelleştirilmiştir. Bu çalışma, SEKA'yı bir endüstri mirası olarak tanımlar; kuruluşundaki durumu ile şimdiki durumunu farklı ölçekler ve farklı dönemlerdeki ekonomik, sosyal ve fizikler yönleri ile birlikte değerlendirir; karmaşık yapısından kaynaklanan değer, sorun ve zorluklarını tespit eder ve bu zorluklara karşı korunmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak için zorluklara verilmesi gereken yanıtları tanımlar.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage places cover tangible and intangible aspects of industrial production and processes. They stand as the witnesses of ideological, political, economic and social shifts of their era, leading to industrialization, de-industrialization and post-industrialization periods in different scales. Therefore, industrial heritage places have a very complex nature, due to their interrelation with different aspects in different periods. Besides, each geography has its specificities related to their contexts. Thus, values, problems and potentials of industrial heritage places arise from their complex nature as well as their specific contexts. Accordingly, to preserve an industrial heritage place, a holistic approach, which understands and assesses the place together with its geographical, political, economic, social and spatial contexts, is necessary. Turkey Cellulose and Paper Factories (SEKA) is one of the earliest representatives of industrial places in Turkey, established during Early Republican Period. It was as a part of an upper-scale development project, designed to achieve the goals of“new”country. In time, it became a countrywide industrial network, spread to different regions of Turkey. Starting from its foundation until its closure, it interacted with the settlements, regions and the network they were in. However, due to the political, economic and social shifts, it lost its essential role, first leading to its negligence and then its privatization process. This study acknowledges SEKA as an industrial heritage network, interprets its initial and current condition together with its economic, social and physical aspects in different scales; determines its values, problems, and challenges arisen from its complex nature and define responses to challenges for its preservation and sustainability.