Ali Şir Nevayi'nin 'Garaibü's-Sıgar' isimli eserinde edatlar
The grammatical particles on Ali Şir Nevayi's 'Garaibu's-Sigar'
  1. Tez No: 504307
  2. Yazar: İBRAHİM SALİH BÖKÖ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ali Şir Nevâyî, Çağatay Türkçesi ve Edebiyatı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisidir. Dünyanın çeşitli kütüphanelerinde, Nevâyî'ye ait binlerce el yazması mevcuttur. Bu yazmalar şairin; divanlarını, mesnevilerini, tezkirelerini, dil çalışmalarını ve daha birçok türden eserini içermektedir. Bizim çalışmamız, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesindeki Külliyât-ı Nevâyî adıyla bilinen yazmanın içinde bulunan Garâibü's-Sıgar divanının metni üzerinde yapılmış bir edat çalışmasını kapsamaktadır. Öncelikle, edatlar hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Sonrasında Çağatay Türkçesi, Çağatay Edebiyatı, Ali Şir Nevâyî ve Garâibü's-Sıgar nüshaları hakkında bazı değerlendirmelere yer verilmiştir. Ardından metinden seçilmiş beyitlerle söz konusu edatlar örneklendirilerek, açıklanmıştır. Sonuç kısmında, elde edilmiş olan verilerin özelliklerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Şir Nevayi is one of the first names that come to mind when it comes to Chagatay Turkish and Literature. There are thousands of manuscripts available in various libraries around the world that belong to Nevayi. These manuscripts contain the poet's divans, masnavis, tazkiras, linguistic studies and many other type of work. Our study includes the postposition and conjuction study on the text of Garaibu's-Sıgar which within a manuscript known as Kulliyat-ı Nevayi that the one in the Library of Topkapı Palace Museum. First of all, some general information has been presented about grammatical particles. Afterward, some evaluations were given about Chagatay Turkish, Chagatay Literature, Ali Şir Nevayi and manuscripts of Garaibu's-Sıgar. The features of all the obtained data are mentioned in the conclusion part.