Ālí Şìr Nevāyí'nin ilk divanı ile son divanının karşılaştırmalı söz varlığı -fiil -
A comparative analysis of the vocabulary in the first and last divans of Alì Şìr Nevāyì
  1. Tez No: 521335
  2. Yazar: UĞUR DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, ‛Ālí Şír Nevāyí'nin Garā'ibü'ŝ-Ŝıġar, Fevāyidü'l-Kiber adlı eserlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Çalışma Giriş, İnceleme-Dizin (Söz Varlığı) Genel Dizin, Konularına Göre Dizin ve İlk Divanda Bu-lunmayan Fiillerin Dizini bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Divanlar hak-kında kısa bir bilgi verildikten sonra, Ġarā'ibü'ŝ-Ŝıġar, Fevāyidü'l-Kiber Divanları ve şairi Alí Şír Nevāyí tanıtılmış; çalışmanın konu, kapsam, amaç ve yöntemi belirtilmiştir. İnceleme bölümünde, metnin konularına göre sınıflandırılmış dizinli söz varlığı incelemesi yapılarak fiillerin geçtiği beyitlerden birer örnek verilmiştir. İnceleme bölümünde Hatice Şirin'in ‛‛Eski Türk Yazıtları Söz Varlığı İncelemesi'' adlı eseri kaynak alınarak Divanlar, söz varlığı açısından incelenmiş, madde başı olarak sadece konularına göre fiiller sınıflandırılmıştır. Eserlerde söz varlığı incelemesi yapılırken son Divandan örnekler verilerek ilk Divanda olmayan fiiller belirtilmiştir. İnceleme kısmı tamamlandıktan sonra Genel Dizin, Konularına Göre Dizin ve İlk Divanda Bulunmayan Fiillerin Dizini başlıkları altında ayrıntılı bir Dizin meydana getirilmiştir. Çalışmanın Sonuç bölümü ilk Divan ve son Divanda yer alan fiillere ilişkin tes-pitlerden oluşturulmuştur. Kaynaklar kısmında ise yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Master's Thesis Turkish Language and Literature Department Thesis Advisor: Prof. Dr. İ. Gülsel SEV This study is a master thesis, prepared by using the works of Ālí Şír Nevāyí's; Garā'ibü'ŝ-Ŝıġar and Fevāyidü'l-Kiber. It consists of the sections of entry, analysis-index (word existence) general index, index by subject, and index of verbs that are not included in the First Divan. After a brief introduction to the Divans in the introduction section, Ālí Şír Nevāyí and his works Ġarā'ibü'ŝ-Ŝıġar and Fevāyidü'l-Kiber Divans are introduced; scope, purpose and method of the study are explained. In the analysis section, a series of examinations are conducted by examining the indexed vocabulary of the text classified according to the subjects. In the analysis section, Divans are examined from the standpoint of vocabulary, based on the book entitled“An Examination of the Old Turkish Inscriptions and Vocabulary”by Hatice Şirin; and the verbs were classified according to the subject only. In the examination of the vocabulary in these works, verbs that are not included in the first Divan are indicated through the examples of the verbs from the last Divan. After the analysis part is completed, a detailed Index is introduced under the titles of General Index, Index by Subject and Index of Verbs that are not included in the First Divan. The Conclusion section of the work is derived from the findings regarding the verbs in the first and last Divan. In the References section, the resources of this study are included.