Kuruluş yeri seçimi ve Moritanya'da balıkçılık sektörü üzerine bir uygulama
Selection of foundation and an application on fish sector in Mauritania
  1. Tez No: 504328
  2. Yazar: ABDELLAHİ ABDELLAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yönetim ve endüstriyel organizasyon bilimleri alanında yapılan çalışmalar, kuruluşların başlangıcında optimal kuruluş yeri seçiminin önemini ve bu seçimin üretim ve sonuçlara ciddi tesir ettiğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle bir kuruluş başlatırken, başka herhangi bir mevzuyla ilgilenmeden öncellikle kuruluş yeri seçimiyle alakalı geniş bir çalışma yapmanın zarureti ortaya çıkmıştır. Bu çalışmaya bizi sevk eden, kuruluşların optimal kuruluş yeri seçimini etkileyen faktörleri ve düşünceleri, bu faktörleri değerlendirme (ölçme) yollarını ve farklı kuruluş yerlerini kıyaslamayı göstermektir. Bu çalışmada Moritanya balıkçılık sektörüne ait güncel veriler kullanılmıştır (Nouakchott, Nouadhbou, Tanit ve Peka şehirleri). Buna göre sonuçlar özetlenmiş, tavsiye ve teklifler sunulmuştur. Bu çalışmayla sanayi kuruluşları ve diğerleri için optimal kuruluş yeri seçimini hedefleyen geçmiş çalışmalara bir katkı sağlanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scientific advance in the fields of administration and industrial organization proved the importance of paying proper attention to the subject of choosing the most suitable location when establishing enterprises. The location has its effect on production and results. This shows the necessity of conducting proper studies in order to choose the best location for enterprises as a long- term crucial decision prior to any other executive procedure. This paper identifies the different factors and considerations that affect the subject of choosing the best location and the methods of evaluating these factors as well as the properties of each location depending on field studies of Fishing Sector in Mauritania (Nouakchott, Nouadhibou, Tanit and Peka). The paper reaches some conclusions and provides some suggestions and recommendations regarding the choice of the proper location for industrial establishments and others.