Performans yönetimi ve dengeli ölçüm kartının bir üretim işletmesinde uygulanması
An application of performance management and balanced scorecard in a manufacturing firm
  1. Tez No: 504329
  2. Yazar: ZEYNEP ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dengeli Ölçüm Kartı'nın (BSC) performans ölçüm sistemi olarak bir üretim işletmesine uygulanmasını göstermektir. Bu amaç kapsamında, çalışmanın birinci bölümünde performans ve performans yönetimi açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, BSC modelinin gelişimi ve uygulama aşamaları anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, BSC uygulamasının gerçek veriler ışığında bir üretim işletmesine nasıl uygulanması gerektiği gösterilmiştir. Buna göre, incelenen firmanın misyon ve vizyonunun işletme nitelikleri bağlamında belirlenmesi, BSC modelinin boyutlarının tespit edilerek kritik başarı faktörlerinin tespiti, kritik başarı faktörlere ilişkin ilgili değişkenlerin belirlenmesi, bu değişkenlerin mevcut, hedeflenen ve alt-üst seviye değerlerinin hesaplanması, ilgili değişkenlerden sorumlu kişilerin belirlenmesi, ve değişkenlere ilişkin eylem planlarının ve bütçelemelerinin yapılması gerektiği önerilmiştir. Çalışmanın akademik yazına katkısı, BSC uygulamasının bir üretim işletmesinde gerçek veriler ve ilgili analizler kullanılarak nasıl uygulandığının gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to show how to conduct Balanced Scorecard in a manufacturing firm as a performance measurement system. In doing this, related literature on performance was given in chapter one. In chapter two, the development and instruction of BSC was explained. In chapter three, applicability of BSC in a manufacturing firm with real data was demonstrated. According to this, vision and mission statement of the firm were determined with respect to firm dynamics, critical success factors were identified in the context of BSC model, Variables that represents critical success factors were determined, current and expected value of these variables in the line with their upper and lower bounds were calculated, responsible personnel were assigned to each of these variables, action plans and budgeting planning were proposed per each variables. The main contribution of the present study is to show how to conduct BSC in a manufacturing firm by using appropriate analyses and real data.