Kısmi ifa
Partial performance
  1. Tez No: 504327
  2. Yazar: ELİF ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kısmi ifa, ifa edilen edimin, borçlanılan edimden miktar itibariyle geride kalmasıdır. Türk hukukunda kanun koyucu, alacaklının menfaatini göz önüne alarak, alacaklıyı kural olarak kısmi ifayı kabul ile yükümlü tutmamıştır. Ancak bu kuralın kanundan, tarafların anlaşmasından, örf ve âdetten, dürüstlük kuralından ve Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararından doğan istisnaları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra, alacaklı, alacağına hiç kavuşamamaktansa alacağın bir kısmına kavuşmayı tercih eder. Bu bakımdan kısmi ifanın alacaklı tarafından sıklıkla kabul edildiği de görülür. Dolayısıyla hem alacaklının tam ifadaki menfaati hem de kısmi ifada bulunan borçlunun hukuki durumunun korunması gerekir. Bu sebeple kısmi ifanın hangi durumlarda ortaya çıkacağının, tarafları nasıl etkileyeceğinin ve hukuki sonuçlarının tespiti ihtiyacı doğmuştur. Kısmi ifa bağlamında ortaya çıkan sorunlar, gündelik hayatta ve doktrinde yeterli ilgiyi görmemiş, üzerinde bugüne kadar doktora tezi kapsamında bir çalışma yapılmamıştır. Konu ders kitaplarında genel hatlarıyla ve yüzeysel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada konu, kapsamlı bir şekilde ve farklı açılardan ele alınmıştır. Hem Türk hukuku hem de mukayeseli hukuk uygulamalarından örnekler eklenerek de çalışma zenginleştirilmiştir. Ayrıca konu ile ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bilimsel eserler ve yargı kararları incelenerek, kısmi ifa konusunda detaylı bir eser oluşturulması ve Türk hukukuna bu şekilde katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Partial performance is leaving the performance in amount became indepted behind the act performed. In Turkish Law, the legislator, taking into account the interest of the creditor, did not enjoin the creditor to accept the partial performance. However, there are quite a lot of exceptions of this rule arising from the law,the agreement of the parties, customs, good faith and decision of joint chambers of the Court of Cassation. Apart from this, in practice, it is often observed that partial performance of the debts is accepted by the creditor. The creditor prefers to get the debt owed in partial instead of never getting it. In this case, both the interest of the creditor in full performance and the legal situation of the debter partially performing is to be protected. Therefore, it is needed to determine when the partial performance will occur, how it will affect the parties and the legal consequences. The problems arising in terms of partial performance did not draw enough attention in daily life and doctrine and no work has been done within the scope of a doctorate thesis so far. The subject has been studied in textbooks in general and superficially. In this study, the issue is addressed in a wide range and from different perspectives. The study has been enriched by adding examples from both Turkish law and comparative law applications. Moreover, it is aimed to create a detailed work on partial performance by examining national and international regulations and this way, to contribute to Turkish Law.