Çocukluk çağı travmaları, algılanan sosyal destek ve algılanan anne baba tutumunun psikolojik sağlık ile arasındaki ilişki
Relation between childhood trauma, perceived social support, perceived parantel attitude and psychological health
- Tez No: 504332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmaları, algılanan sosyal destek ve algılanan anne baba tutumunun psikolojik sağlık ile aralarında bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma Üsküdar Üniversitesi'ne devam eden öğrenciler ile yapılmıştır. Çalışmaya belirtilen zaman aralığında ortalama yaşı 23,9 (S.D.=3,1) yıl olan 102 öğrenci alınmıştır. Öğrencilerin %52,9'u (n=54) kadın; %47,1'i (n=48) erkektir. Araştırmaya 18 yaş ve üzerinde olan, herhangi bir fiziksel problemi olmayanlar ve Üsküdar Üniversitesi öğrencisi olanlar dahil edilmiştir. Araştırma öğrencilere bizzat araştırmacı tarafından uygulanılmış olup, katılımcılara“Bilgilendirilmiş Onam Formu”, demografik bilgilerin öğrenilmesi için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukluk çağındaki travmatik yaşantıları sorgulamak için“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği'nin Türkçesi-2.0”, algılanan sosyal desteği belirlemek için ''Çok Boyutlu Algılanan Soyal Destek Ölçeği'', katılımcıların algıladıkları ebeveyn tutumunu sorgulamak için ''Anne Baba Tutumu Ölçeği'', psikolojik durumu sorgulamak için ''Kısa Semptom Envanteri'' ve ''Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'' verilmiştir. Nominal veriler sayı ve yüzde olarak özetlenmiştir. Sayısal verilerin ikili karşılaştırılmasında normal dağılım özelliklerinin varlığına göre bağımsız gruplar için t veya Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. İkiden fazla gruptaki sayısal verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım varlığına göre tek yönlü varyans analizi (ANOVA) veya Kruskal-Wallis non-parametrik varyans analizi kullanılmıştır. Nominal verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında ki kare testleri kullanılmıştır. Ki Kare testlerinde gerektiğinde Yates ve Fisher düzeltmeleri kullanılmıştır. Çok gözlü tablolarda lineer trend ki kare testi kullanılmıştır. İkili korelasyonlarda normal dağılım özelliklerine göre Pearson veya Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. ANOVA ile anlamlı fark saptandığında ikili karşılaştırmalarda varyansların eşliğine göre Tukey veya Tamhane T2 testleri kullanılmıştır. Tüm analizlerde p 0,05 olarak alınmış ve karşılaştırmalar çift yönlü olarak yapılmış bulunmaktadır. Emosyonel ihmal ve emosyonel istismar, otoriter ve koruyucu ebeveyn tutmuları ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı negatif korelasyonlar olduğu görülmüştür. Demokratik ebeveyn tutumu, arkadaşlar, aile ve özel kişiden algılanan sosyal destek ise psikolojik iyi oluş ile anlamlı pozitif korelasyon göstermektedir. Çocukluk çağında fiziksel ihmal/istismar, emosyonel ihmal/istismar ve cinsel istismar KSE içerisinde tüm semptom boyutları ile pozitif korelasyon göstermektedir. Demokratik olarak algılanan ebeveyn tutumu, KSE içerisindeki tüm semptom boyutları ve çocukluk çağı travmaları ile negatif korelasyon göstermektedir. Otoriter ve koruyucu ebeveyn tutumu KSE içerisindeki tüm semptom boyutları ve çocukluk çağı travmaları ile pozitif korelasyon göstermektedir. Demokratik ebeveyn tutumu ile aile ve arkadaşlardan algılanan sosyal desteğin anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği, otoriter ve koruyucu aile tutumlarının ise aile ve arkadaşlardan algılanan sosyal destek ile anlamlı negatif korelasyon görülmüştür. Arkadaşlardan algılanan sosyal destek KSE semptom boyutları ve fiziksel ihmal dışındaki çocukluk çağı travmaları ile negatif ilişkilidir. Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik sağlık arasında negatif, psikolojik yakınmaların olmasıyla pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Algılanılan sosyal destek ve demokratik ebeveyn tutumu ile psikolojik sağlık arasında pozitif yönlü ilişki, koruyucu ve otoriter ebeveyn tutumuyla da negatif yönlü ilişki gösterdiği bulunmuştur. Bu konuyla ilgili yapılacak araştırmaların fazlalaşması, daha geniş örneklemle yapılması veya kontrol gurubu bulundurulması gerekmektedir. Bununla birlikte boylamsal çalışmalara gereksinim vardır. Bireysel, ailesel, toplumsal anlamda bilinçlenmenin önemli olduğu düşünülmekte, çocuk istismarında devletlere ve eğitimcilere büyük görev düşmekte, aileler ebeveyn tutumları ve sosyal desteğin önemi hakkında bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that examine the relationship between childhood trauma, perceived social support, perceived parental attitudes and psychological health. This study was conducted with the ongoing Üsküdar University students. 102 students with an average age of 23.9 (SD=3,1) years were included in the study. 52.9% of the students (n=54) were female; 47.1% (n=48) were male in this study. Participants who are 18 years of age or older, who have no physical problems and who are students of Üsküdar University are included in the survey. The research was conducted by the researcher herself. For participants“Informed Consent Form”,“Personal Information Form”for learning demographic information;“Turkish of Childhood Trauma Scale-2.0”for questioning traumatic experiences in childhood;“Multidimensional Perceived Social Support Scale”for perceived social support; '' Parental Attitude Scale '' for questioning the parental attitudes perceived by the participants, '' Brief Symptom Inventory '' and '' Psychological Well-Being Scale 'for questioning the psychological health. Nominal data are summarized in number and percentage. In the binary comparison of numerical data, t or Mann-Whitney U tests were used for independent groups according to the presence of normal distribution characteristics. One-way analysis of variance (ANOVA) or Kruskal-Wallis non-parametric analysis of variance (ANOVA) was used to compare the numerical values in the multiple groups. Square test was used to compare nominal data between groups. Chi Square tests used Yates and Fisher corrections. Linear trend chi square test was used in multi-eyed charts. Pearson or Spearman correlation analysis was used for binary correlations according to normal distribution characteristics. Tukey or Tamhane T2 tests were used in binary comparisons according to the equivalence of variances in the ANOVA. In all analyzes, p was taken as 0.05 and the comparisons were done bidirectionally. Emotional neglect and emotional abuse have been found to have significant negative correlations between authoritarian and protective parental involvement and psychological well-being. Democratic parental attitude, friends, family and private perceived social support correlate positively with psychological well-being. Physical neglect/abuse during childhood, emotional neglect/abuse and sexual abuse correlate positively with all symptom dimensions within the CSE. The democratically perceived parental attitude correlates negatively with all symptom dimensions within the CSE and with childhood trauma. Authoritarian and protective parental attitudes correlate positively with all symptom dimensions in CSE and with childhood trauma. It was seen that democratic parental attitude showed a positive correlation with perceived social support from family and friends, and authoritarian and protective family attitudes showed a significant negative correlation with perceived social support from family and friends. Social support perceived by friends is negatively associated with CSI symptom dimensions and childhood traumas other than physical neglect. There was a negative relationship between childhood trauma and psychological health and a positive relationship with psychological complaints. Positive relationship between perceived social support and democratic parental attitude and psychological health, negative relationship with protective and authoritarian parental attitude was also found. There is a need for more studies to be done on this subject, wider sampling or control groups. However, there is a need for longitudinal work. Individual, familial, social awareness is thought to be important, government and educators have a big responsibility in child abuse, parents should be informed about parental attitudes and social support.