Ahmet Muhtar Ömer'in Arap sözlükbilimindeki yeri
Contributions of Ahmad Muhtar Omar in modern Arabic
- Tez No: 504368
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ahmet Muhtar, 70 yıllık hayatının yaklaşık 45 yılını akademik çalışmalar yaparak geçirmiş, birçok araştırmalar yapmış, kitaplar ve makaleler yazmış, konferanslar vermiş, ilmi toplantılara katılmıştır. Çalışmalarını belirli bir program çerçevesinde yapan yazar, genelden özele ve özelden daha özele şeklinde bir süreci takip etmiştir. Araştırmalarıyla ve kişisel hayatıyla teori ve pratik birlikteliğini en müşahhas örnekleriyle ortaya koyan Ahmet Muhtar'ın kişisel ve bilimsel özelliklerinin en yalın şekilde görünüme kavuştuğu, en çok dikkat çeken ve en etkileyici çalışmaları, sözlükleri ve ansiklopedileridir. O, modern Arap sözlükbiliminin öncü kuramcılarından birisi olmasının yanı sıra uygulamalı sözlükbilim alanında yapmış olduğu bireysel ve grup çalışmalarıyla da dikkatleri çekmektedir. Sınaatu'l-mu'cem isimli eseri, yazarın ilmi çalışmalarına başladığı ilk dönemden itibaren ilgi alanında olan sözlükbilim konusundaki engin tecrübelerinin bir sonucu olarak görülmektedir. Kitap, yazarın modern Arap sözlüğü ve sözlükçülüğü konusunu merkeze alarak katıldığı birçok ilmi toplantıda sunduğu araştırmalarının bir sonuç bildirgesi mesabesindedir. Bu kitabın el-Meknezu'l-Kebîr, el-Mucemu'l-Mevsûî li Elfâzı'l-Kurâni'l-Kerîm ve Mucemu'l Luğati'l Arabiyyeti'l Muâsıra isimli eserlerinin hazırlanış usul ve yöntemlerinin yer aldığı bir yol haritası, bir çalışma planı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ahmad Muhtar spent almost 45 years of his 70 years life by making academic studies. He made lots of research, wrote books and articles, gave lectures and attended scientific assemblies. Author, who arranged his studies according to a specific program, followed a qualitative process that he shaped as from the general to the specific and from the specific to the general. He gave instances on synergy of theoretical and practical application with his research and his personal life. The most conspicuous and the most influential works of Ahmad Muhtar are his dictionaries and encyclopedias that contain also his personal and scientific attitude.